MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko v súboji o prvé miesto v skupine utŕžilo debakel od USA (video)

MS v hokeji do 20 rokov
  • aktualizované 31. decembra 14:52

Mladí slovenskí hokejisti podľahli Američanom vysoko 2:10 vo svojom poslednom zápase v základnej B-skupine na juniorskom svetovom šampionáte vo švédskom Göteborgu a do štvrťfinále tak postupujú z druhého miesta tabuľky. Najlepšími hráčmi duelu v hale Frölundaborg boli Filip Mešár a Rutger McGroarty, ktorý sa blysol hetrikom.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Zverenci trénera Ivana Feneša boli pred silvestrovským súbojom proti zámorskému tímu stopercentní, na úvod zdolali Čechov (6:2), v stredu vynulovali rovesníkov zo Švajčiarska (3:0) a v piatok si hladko poradili s Nórmi (8:4). Štvrťfinálové súboje sú na programe 2. januára 2024 a mladí Slováci pravdepodobne nastúpia proti Fínom.

• B-skupina

USA – Slovensko 10:2 (2:1, 3:1, 5:0)

• Frölundaborg

6:21 – 1:0 R. McGroarty (O. Moore, R. Chesley)
8:57 – 1:1 M. Moško (P. Repčík)
10:13 – 2:1 Z. Buium (G. Hayes, S. Rinzel)
20:29 – 3:1 G. Brindley (L. Hutson, R. Chesley) / gól v oslabení
37:50 – 3:2 F. Mešár (S. Petrovský, J. Kmec) / gól v presilovej hre 5 proti 4
38:20 – 4:2 R. Leonard (W. Smith, Z. Buium)
38:54 – 5:2 R. McGroarty (D. Fortescue, C. Gauthier)
44:06 – 6:2 R. McGroarty (C. Gauthier)

45:49 – 7:2 I. Howard
49:15 – 8:2 E. Pohlkamp (D. Nelson, G. Brindley)
51:00 – 9:2 C. Gauthier (F. Nazar, L. Hutson) / gól v presilovej hre 5 proti 4
52:42 – 10:2 I. Howard (F. Nazar, L. Hutson)

Vylúčenia:
10:13 Slovensko – 2 min. (zdržiavanie hry – neúspešná trénerská výzva)
12:45 F. Dej – 2 min. (podrazenie)
16:01 D. Fortescue – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
18:27 G. Hayes – 5 min. + trest do konca zápasu (faul kolenom)
37:11 D. Fortescue – 2 min. (hrubosť)
50:14 J. Pekarčík – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 44:40 (16:12, 11:20, 17:8), vylúčenia: 2:3, navyše: G. Hayes 5 min. + trest do konca zápasu za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: D. Eriksson (Švéd.), M. Pearce (Kan.) – A. Nyqvist (Švéd.), L. Rampír (ČR), 1458 divákov

USA: Augustine – Chesley, Hutson, Casey, Fortescue, Rinzel, Buium, Pohlkamp – Moore, Gauthier, McGroarty – Brindley, Nazar, Howard – Leonard, Smith, Perreault – Hayes, Nelson, Finley
Slovensko: Urban (46. Eliáš) – Štrbák, Moško, Kmec, Žabka, Radivojevič, Pišoja – Mešár, Petrovský, Sýkora – Kukumberg, Dvorský, Pekarčík – Mišiak, Repčík, Honzek – Žlnka, Dej, Suchý

Zverenci trénera Ivana Feneša už po tretí raz na šampionáte inkasovali ako prví, keď sa v 7. minúte presadil Rutger McGroarty.

O dve minúty však po spolupráci s Petrom Repčíkom dokázal odpovedať Marián Moško – 1:1. Ešte do úvodnej sirény zámorský tím opäť viedol, keď sa presadil Zeev Buium.

Hneď v úvode prostrednej časti hry Slováci inkasovali vo vlastnom oslabení, čo naštrbilo ich plány do druhej tretiny.

V druhej dvadsaťminútovke boli Slováci  lepším tímom a v 38. minúte Filip Mešár v presilovke znížil na 2:3. Zdalo sa, že slovenský výber by sa mohol nadýchnuť k obratu v stretnutí, no opak bol pravda.

V závere druhej tretiny prišlo herné poľavenie a dva inkasované góly natoľko zamávali so slovenskou „dvadsiatkou“, že záverečná časť hry sa zmenila doslova na exhibíciu Američanov. Tí v nej nasúkali Slovákom ďalších päť gólov a zvíťazili 10:2.