Muhammadová prekonala svetový rekord v behu na 400 m cez prekážky, zlato má aj domáci Katar

Dalilah Muhammadová
Američanka Dalilah Muhammadová zlepšila vo finále behu na 400 m prekážok na 17. atletických majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe svetový rekord. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. októbra 22:58

Američanka Dalilah Muhammadová zlepšila vo finále behu na 400 m prekážok na 17. atletických majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe svetový rekord časom 52,16 sekundy, keď o štyri stotinky prekonala vlastné historické maximum z 28. júla z majstrovstiev USA v Des Moines.

Celkovo je to už tretí svetový rekord na šampionáte, predtým sa o jednotkové výkony histórie postarali miešané štafety USA na 4 x 400 m, najskôr v rozbehu (3:12,42), a potom vo finále (3:09,34).

Baršim vybojoval zlato pre Katar

Olympijská šampiónka Muhammadová však musela o titul tuho bojovať s mladučkou krajankou Sydney McLaughlinovou, ktorá zaostala iba o 7 stotín. Američankin svetový rekord je už tretí na 400 m prekážok na doterajších MS, v roku 1993 v Stuttgarte dosiahla Britka Sally Gunnellová 52,74 a v Göteborgu 1995 skresala tento výkon o 13 stotín na 52,61 Kim Battenová z USA (52,61).

Vedela som, že to budú rýchle preteky, ale netušila som, že až také rýchle,„priznala 29-ročná Muhammadová. „Samozrejme, budem sa pokúšať o prekonanie 52-sekundovej hranice, ale ak sa mi to do konca kariéry nepodarí, je tu ďalšia vážna kandidátka – Sydney McLaughlinová. Je mladá a má všetko pred sebou.

Prvé zlato v Dauhe získal i domáci Katar zásluhou výškara Mutaza Baršima, ktorý ako jediný prekonal 237 cm, utvoril svetový výkon roka a obhájil londýnske zlato. Dvadsaťosemročný zverenec poľského kouča Stanislawa Szczyrbu pridal k svojmu tohtoročnému maximu priam neuveriteľných 10 cm, pričom to bol po 11-mesačnej pauze spôsobenej zranením len jeho štvrtý štart v sezóne. V júli vyhral v Sopote, na Diamantovej lige v Londýne skončil druhý a vo finále tohto seriálu v Zürichu až desiaty. Baršim po prekonaní 237 cm už v súťaži ďalej nepokračoval. Na ďalších dvoch medailových priečkach skončili Akimenko a Ivaňuk, obaja si posunuli osobné maximá na 235 cm.

Výkon roka Gardinera

Mužskú štvorstovku vyhral v bahamskom rekorde a druhom najlepšom výkone roka 43,48 sekundy Steven Gardiner so 67-stotinovým náskokom pred málo známym Kolumbijčanom Zambranom, ktorý zlepšil juhoamerický rekord na 44,15. Dvadsaťštyriročný Bahamčan ostal aj po dauhaskom finále nezdolaný.

Dramatický záver videli diváci na Kalifovom štadióne v Dauhe v behu na 3000 m prekážok: ešte ani nie 19-ročný mladík Lamecha Girma nasadil 200 m pred cieľom raketový finiš a už sa zdalo, že má zlato vo vrecku. Ibaže obhajca titulu Conseslus Kipruto siahol na absolútne dno svojich síl a na cieľovej čiare sa vďaka hlbšiemu predklonu o stotinku dostal pred Etiópčana. Keňan utvoril svetový výkon roka 8:01,35, Etiópčan zabehol tretí najlepší juniorský čas v histórii. Zaujímavosť: Kipruto v celej sezóne nevyhral ani jedny preteky, najlepšie skončil na 5. mieste na DL v Paríži.

Skvelé výkony predviedli šprintéri v štafete na 4 x 100 m. Briti utvorili svetový výkon roka 37,56, JAR zlepšila africký rekord na 37,65, až osem štafiet sa dostalo pod 38 sekúnd, pričom Kanaďanom na postup s časom nestačilo ani 37,91. Favorizovaní Američania postúpili do finále najhorším časom (38,03) ako priamo postupujúci z tretej priečky, Jamajčania v zostave O. Bailey, Y. Blake, Dwyer, Tracey vypadli (38,15)!