Mužovi odhryznuté ucho neprišili, regeneruje sa mu v bruchu

Pes
Foto: ehow.com

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Muž, ktorého v stredu pri jazere Košariská pri Dunajskej Lužnej napadli tri psy, je stabilizovaný a mimo ohrozenia života.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Petra Maťašovská, pacient sa po zranení zotavuje.

Podľa jej slov mu amputované ucho nebolo možné primárne rekonštruovať, primári však spravili jeden raritný úkon, ktorý však zatiaľ hovorkyňa nešpecifikovala.

Pacienta ešte čaká dvojdobá rekonštrukcia ušnice, ktorá je na Slovensku unikátna,“ dodala Maťašovská.

Ucho muža sa pokúšajú lekári zachrániť na Slovensku unikátnym spôsobom. Najprv mu v stredu odhryznutú ušnú chrupavku vložili do brucha, aby sa zregenerovala. Až potom mu ju prišijú na hlavu. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval plastický chirurg ružinovskej nemocnice v Bratislave Juraj Paliatka, ktorý operáciu viedol.

Obrazom: Muža dohrýzli zúrivé psy, nemá ucho

Muž mal zdevastovanú ušnú chrupavku

Dôvodom, prečo ucho ošetrujú pacientovi na dve fázy, bol podľa Paliatka stav tkanín. „Ušnica bola v tomto prípade roztrhaná,“ povedal. Chrupavku umiestnili do brucha, lebo tam má podľa chirurga šancu prežiť.

Lekar operacia nemocnica
Foto: SITA/Viktor Zamborský

„Potrebuje získať výživu a aby sme ju nestratili, tak sme ju tam vložili a je tam aj najviac chránená,“ vysvetlil. Keď sa chrupavka zotaví, kožu k nej vezmú z inej časti tela, keďže bola zničená.

Tento typ zákroku je podľa Paliatku zriedkavý. Väčšinou sa venujú vrodeným chybám, keď sa dieťa narodí bez ušnice. „Unikátnosť (tejto operácie, pozn. SITA), spočíva v tom, že je to získaný defekt, čerstvo po úraze a že ušnica bola dovezená. Presne tento typ operácie na Slovensku ešte nebol vykonaný,“ povedal.

Pri iných typoch musia podľa neho ušnú chrupavku, ktorú teraz zachránili, vytvoriť alebo odobrať z iných častí tela. Problémy so sluchom muž nebude mať, keďže ide iba o vonkajšie zranenie a sluchový orgán nebol porušený.

„Pacient je v stabilizovanom stave, bez ťažkostí, bolesti ustupujú,“ informoval chirurg. Nevylučuje, že sa môžu dostaviť komplikácie. Komplikovanejšie než prípad ucha boli poranenia končatín, čo svedčí podľa lekára o agresivite útoku.

O psy sa postarala Sloboda zvierat

Mužovi zostanú rozsiahle jazvy na obidvoch predlaktiach. Na hlave mal viacero rán. Psy útočili na hlavu z rôznych strán. „Takto dohryzeného človeka som ešte nemal. Niekoľkocentimetrové rany, niekde chýbalo aj tkanivo,“ povedal lekár, ktorý bol pri zákroku s ďalšími tromi chirurgmi.

Pes utulok sloboda zvierat
Foto: SITA/Dušan Hein

Všetkých troch psov, jedného mŕtveho a dvoch živých, ešte v stredu 15. augusta organizácia Sloboda zvierat previezla do bratislavského útulku. „Ich majiteľ prišiel v podvečerných hodinách do útulku a podpísal potrebné papiere na to, aby psy mohli byť uspaté,“ informovala agentúru SITA podpredsedníčka Slobody zvierat Darina Marošová.

Štvrtok ráno ich veterinárka organizácie na ochranu zvierat utratila, ich telá poslali do Štátneho veterinárneho ústavu, kde vykonajú pitvu.

Pri jazere Košariská v blízkosti Dunajskej Lužnej neďaleko Bratislavy v stredu 15. augusta tri psy dohrýzli 39-ročného muža. Zdravotní záchranári na miesto prišli po telefonáte miestnych obyvateľov na tiesňovú linku.

Muž mal mnohopočetné uhryznutia po celom tele a takisto mal odhryznuté ucho,“ informoval hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel. Zraneného muža odviezli do Univerzitnej nemocnice v bratislavskom Ružinove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom