MVO: Úrad jadrového dozoru zavádza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marta Žiaková
Marta Žiaková Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) sa snaží svojimi zverejnenými informáciami zľahčiť závažnosť časti novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá sa týka jadrových zariadení. Tvrdia to zástupcovia organizácií Via Iuris a Greenpeace. „Argumentácia úradu, že veď aj predpisy Európskej únie a medzinárodný dohovor umožňujú utajiť informácie, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť, je úplne zavádzajúca. Predpisy EÚ v žiadnom prípade neumožňujú kompletne utajiť úplne celú dokumentáciu týkajúcu sa povoľovania jadrových zariadení. Možno utajiť iba konkrétne informácie, ktorých zverejnenie by naozaj mohlo ohroziť bezpečnosť. Predpisy EÚ jednoznačne stanovujú, že citlivé informácie sa z dokumentácie vylúčia alebo sa začiernia, ale zvyšok sa verejnosti musí poskytnúť,“ tvrdí právnik organizácie Via Iuris Peter Wilfling.

Podľa neho novela zákona však utajuje úplne celú dokumentáciu obsahujúcu aj množstvo takých informácií, ktorých zverejnenie nemôže ohroziť bezpečnosť a na ktoré má verejnosť právo. „Očakávame, že kvôli tejto novele Európska komisia znovu začne proti slovenskej vláde konanie pre porušenie predpisov EÚ. Novela je zároveň aj v zjavnom rozpore s Ústavou SR, ktorá tiež umožňuje utajiť iba informácie, ktoré naozaj ohrozujú bezpečnosť,“ konštatuje právnik. „Štandardné utajovanie informácií beží v režime zákona o ochrane utajovaných skutočností. Dokumentáciu, o ktorej hovoríme, a tá informácia, ktorá sa v nej nachádza, sa skôr dá označiť citlivá informácia. Preto používať slová utajovanie informácií mi pripadá nenáležité,“ zhodnotila dnes na tlačovej besede predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.

Úrad argumentuje aj tým, že všetky potrebné informácie sa verejnosť dozvie v procese posudzovania na životné prostredie. Podľa Greenpeace však počas tohto procesu verejnosť nedostane všetky informácie. „My si však myslíme, že verejnosť má právo vedieť, či majú hodnotenia pravdepodobnosti vzniku havárie a jej prípadných dopadov vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Dôležité je aj vedieť, akým spôsobom sú pripravení si s takouto situáciou poradiť,“ konštatuje šéfka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Podľa Žiakovej ani doteraz nebola verejne prístupná dokumentácia o výstavbe jadrových zariadení. „Ide o bezpečnostné správy, o pravdepodobnostné hodnotenie bezpečnosti. Kombinácia týchto dokumentov pri len trochu kvalifikovanom účastníkovi (verejného konania – pozn.) by skutočne mohla viesť k tomu, že by mohol veľmi kvalifikovane naplánovať teroristický útok alebo sabotáž na tomto jadrovom zariadení,“ vysvetlila Žiaková.

Súčasná legislatíva umožňuje utajiť tie informácie, ktorých zverejnenie by mohlo ohroziť bezpečnosť. „Takého informácie možno utajiť ako tzv. utajované skutočnosti na základe zákona o ochrane utajovaných skutočností. Takže novela je z tohto pohľadu aj úplne zbytočná,“ uvádzajú vo vyhlásení aktivisti. Podľa Zlatňanskej ide o zastierací manéver. „Výsledkom tejto novely totiž nebude väčšia ochrana jadrového zariadenia ale vylúčenie verejnosti z ich posudzovania a skrytie dokumentov, ktoré by viedli k spoločenskej diskusii,“ myslí si Zlatňanská.

Podľa aktivistov neobstojí ani argumentácia Úradu jadrového dozoru, že všetky potrebné informácie zverejňuje na svojej internetovej stránke. „Z predpisov EÚ a z Ústavy SR vyplýva princíp, že verejnosť má právo na všetky informácie, okrem tých, ktorých zverejnenie by mohlo ohroziť napr. bezpečnosť. Prístup ÚJD by robil verejnosť závislou od jeho dobrej vôle a od toho, aké informácie uzná za vhodné poskytnúť verejnosti. Takýto prístup je v rozpore s ústavou aj predpismi EÚ,“ konštatujú vo vyhlásení zástupcovia Via Iuris a Greenpeace. Aktivisti považujú zverejňovanie niektorých rozhodnutí úradu na internete za nedostatočné. „Rozhodnutie je totiž aj tak platné iba zverejnením na úradnej tabuli. V Českej republike platí, že rozhodnutie nadobudne platnosť až vtedy, ak bolo zverejnené na internete, u nás to však neplatí. Tým nie je zaručené, že sa verejnosť o vydaní rozhodnutia včas dozvie,“ tvrdia v stanovisku aktivisti.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GreenpeaceÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republikyVia Iuris