N. Zéland bude mať výnimočný stav ešte týždeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nový Zéland postihlo silné zemetrasenie
Obyvatelia novozélandského mesta Christchurch pozorujú škody na moste South Brighton Bridge po tom, čo Južný ostrov zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou do 7,4. Úrady nehlásia nebezpečenstvo cunami ani žiadne obete na životoch, obrovské sú však škody na majetkoch. Polícia navyše zaznamenala viacero vlámaní do poškodených obchodov. Foto: AP Photo/NZPA, David Alexander

CHRISTCHURCH 8. septembra (WEBNOVINY) – Novozélandská vláda v stredu opäť predĺžila výnimočný stav v druhom najväčšom meste Christchurch, ktoré cez víkend zasiahlo silné zemetrasenie. Vzhľadom na obrovský rozsah škôd, ktoré napáchali sobotňajšie otrasy, ministerstvo civilnej ochrany rozhodlo o ponechaní opatrenia v platnosti až do budúceho týždňa. Podľa najnovších odhadov si odstránenie následkov zemetrasenia vyžiada štyri miliardy novozélandských dolárov (2,3 mld. eur), čo je dvakrát viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Christchurch a jeho okolie medzitým zasiahli ďalšie následné otrasy, ktoré vyvolali obavy medzi obyvateľmi. Rozhodnutie o predĺžení výnimočného stavu, ktorý mal pôvodne platiť do stredajšieho poludnia (2.00 SELČ), však s nimi bezprostredne nesúvisí.

Sobotňajšie zemetrasenie s epicentrom 45 kilometrov západne od Christchurchu dosiahlo magnitúdu 7,0 a podľa oficiálnych odhadov poškodilo okolo 100 tisíc domov. Napriek hrozivým škodám na budovách si katastrofa doteraz nevyžiadala žiadne obete na životoch. Najnovší následný otras s magnitúdou 5,0, ktorý zaznamenali o 7.49 miestneho času (utorok 21.49 SELČ), opäť prerušil dodávky elektriny a vyvolal evakuáciu strediska, kde prespávajú ľudia z najviac poškodených domov. Vystrašení ľudia vybiehali na ulice a stovky motoristov prechádzajúcich miestnym tunelom utrpelo šok, keď sa na jeho klenbe náhle objavili trhliny. Dvojkilometrový tunel z bezpečnostných dôvodov uzavreli, následná prehliadka však ukázala, že poškodenie je iba povrchové.

Novozélandské ostrovy ležia na takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý obklopuje celý Tichý oceán. Pásmo styku tektonických dosiek je známe častým výskytom silných zemetrasení, v mnohých prípadoch s tragickými následkami. Na Novom Zélande zaznamenajú asi 14 000 zemetrasení ročne, obyvatelia z nich však pocítia iba malú časť.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať