Na dvadsať eurový nákup musí Slovák pracovať štyri hodiny

Potraviny
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Priemerne zarábajúci Slovák pracuje na bežný 20 eurový nákup takmer štyri hodiny. Konštatuje to vo svojej analýze Poštová banka, ktorá pri výpočte brala do úvahy priemernú hrubú mzdu podľa údajov Štatistického úradu SR, 20 pracovných dní v mesiaci a osemhodinovú pracovnú dobu.

„Za jednu dvadsať eurovú bankovku si do nákupného košíka môžeme vložiť napríklad múku, chlieb, mäso a mäsové výrobky, mlieko, maslo, syr, vajcia, jablká, ale aj čokoládu či pivo,” konštatuje sa v analýze.

Niektorí pracujú na 20 eurový nákup vyše šesť hodín

Analytici Poštovej banky zároveň konštatujú, že pri drahších nákupoch sa odpracovaný čas na ich uhradenie predlžuje. Napríklad pri 50 eurovom nákupe treba priemerne zarábajúcemu Slovákovi stráviť v práci deväť hodín, 45 minút a pri 100 eurovom nákupe dvakrát toľko.

Rovnako analytici Poštovej banky konštatujú, že nevyhnutný odpracovaný čas sa predlžuje aj pri nižšej ako priemernej mzde, čo je prípad mnohých Slovákov. Napríklad pri hrubej mzde 500 eur je totiž na 20 eurový nákup potrebné odpracovať už takmer šesť a pol hodiny.

Na kúpu elektroniky treba odpracovať aj niekoľko dní

Rovnaké prepočty platia aj pri drahších položkách, pri ktorých už treba v práci stráviť niekoľko dní, alebo dokonca rokov.

Napríklad pri kúpe chladničky alebo televízora je to zhruba osem dní a na nový automobil v cene zhruba 9600 eur pracovník s priemernou mzdou v robote musí stráviť takmer celý jeden kalendárny rok.

Z analýzy Poštovej banky tiež vyplýva, že na kúpu nehnuteľnosti, hoci iba malometrážnej, odpracuje Slovák s priemerným zárobkom minimálne päť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová banka