Na eurovoľby padlo 444 ton papiera, hlasovanie bolo pokojné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby,, európsky parlament
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová označila voľby za pokojné a bez rušivých momentov, o čom podľa nej svedčí aj počet a obsah podaní, ktoré dostala ÚVK.

„Bolo 18 podaní, z toho polovica vo veciach vedenia kampane a iba dve podania boli sťažnosti na činnosť komisií nižších stupňov, s čím vyjadrujem spokojnosť,“ povedala Chmelová na tlačovej besede. Ako dodala, v 5 946 okrskových komisiách sedelo 71 651 členov. Rekordnou bola obec Staškovce v Stropkovskom okrese, ktorá mala 27 členov okrskovej komisie. „Z dôvodu vysokého počtu kandidujúcich subjektov bolo pre tieto voľby vytlačených 133 724 800 hlasovacích lístkov, spolu vyrobili vyše 144 miliónov rôznych druhov tlačovín, pričom sa spotrebovalo vyše 444 ton papiera,“ uviedla Chmelová. Doplnila, že štyria členovia ÚVK nepodpísali zápisnicu o voľbách.

Šéfka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová informovala, že spracovanie výsledkov volieb sa začalo v sobotu o 22:21, keď štatistici dostali prvú zápisnciu z volebného okrsku Kremná v okrese Stará Lubovňa, končili v nedeľu o 6:28, keď k nim prišla zápisnica z bratislavskej Karlovej Vsi. Najvyššia volebná účasť bola v bratislavskom volebnom obvode, a to 18,63 percenta. Najnižšia v obvode Čadca (8,51 percenta). Na úrovni obcí bol najvyšší podiel voličov v Regetovke v okrese Bardejov, kde prišlo voliť 80 percent voličov. Najmenej voličov bolo na košickom Luníku IX. (0,74 percenta).

Všetko o voľbách do Európskeho parlamentu sa dočítate –––>>> TU

Obrazom: Slováci vyberali zástupcov do europarlamentu

Počas volebného dňa polícia nezaznamenala v súvislosti s voľbami žiadny trestný čin, skonštatoval viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. V sobotu evidovali policajti šesť udalostí, z toho päť podozrení z priestupku. Ani jeden prípad podľa Ábela nemal podstatný vplyv na voľby. V období pred voľbami evidovali policajti sedem podnetov. V piatich prípadoch išlo o podozrenie z trestného činu kupovania hlasov. „Jeden prípad bol 15. mája ukončený návrhom na dohodu o vine a treste,“ povedal Ábel. Ako dodal, išlo o prípad zo začiatku apríla z Veľkého Medera a okolia. „Občan sa podujal zabezpečiť štyritisíc hlasov a určil si cenu štyri eurá za hlas,“ doplnil policajný viceprezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Ábel