Na hranici s Ukrajinou objavili dokonalý pašerácky tunel

Tunel
Pašerácky tunel na slovensko-ukrajinskej hranici. Foto: SITA/PPZ

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Na slovensko-ukrajinskej hranici fungoval minimálne jeden rok 700 metrov dlhý tunel, ktorým sa z Ukrajiny pašovali tabakové výrobky a možno aj osoby.

Tunel medzi Vyšným a Nižným Nemeckým a ukrajinským Užhorodom je v hĺbke asi šesť metrov.

Na tlačovej besede o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák, minister financií Peter Kažimír, šéf polície Tibor Gašpar a riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Jozef Luterán.

„Ide o prípad veľmi podobný ako vystrihnutý z filmu z mexicko-americkej hranice,“ uviedol Kažimír. Pri zaistení polícia odhalila viac než 13-tisíc kartónov výrobkov, podľa Kažimíra bol pri tuneli pohyb sledovaný dva až trikrát týždenne.

Obrazom: Detailné zábery pašeráckeho tunelu

Obchádzanie daní a vláčik v tuneli

Za celý čas fungovania tunelu mohlo podľa neho dôjsť k úniku až 50 mil. eur na spotrebnej dani z tabaku. Odhalenie prípadu je výsledkom spolupráce Kriminálneho úradu finančnej správy a Policajného zboru. Prípad riešila špeciálna jednotka s názvom Daňová kobra, uzavrel
Na ukrajinskej hranici odhalili tunel, pašovali ní
Foto: SITA/PPZ

minister financií.

Prácu Daňovej kobry vyzdvihol aj Kaliňák. Ako zdôraznil, s políciou však pri odhalení prípadu ochotne spolupracovala aj ukrajinská strana, čo podľa neho v minulosti nebývalo zvykom. Celý prípad je podľa ministra vnútra zaujímavý predovšetkým svojím charakterom.

V tuneli fungoval malý vláčik, ktorý dokázal prepraviť všetky druhy tovaru. „Obávame sa, bohužiaľ, že aj živého,“ dodal. Tunel s takým technickým vybavením a takej kvality nemá na Slovensku podľa Kaliňáka obdobu.

Jeho odhalenie nie je dôležité len z hľadiska daňových únikov, ale aj preto, že budúci rok nás čaká opätovné schengenské hodnotenie. „Je dôležité, že na hranici robíme poriadky tak, aby vonkajšia hranica EÚ bola adekvátne chránená,“ dodal.

Obrazom: Na ukrajinskej hranici odhalili pašerácky tunel

Technická dokonalosť

Na ukrajinskej hranici odhalili tunel
Foto: SITA/PPZ
Na ukrajinskej hranici odhalili tunel
Foto: SITA/PPZ

Špecifikom tunela podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara je, že je pravdepodobne vybudovaný banskou technológiou a má výstuž.

„Vybudovať tunel tohto typu muselo trvať istý čas,“ povedal Gašpar. Ako dlho však tunel budovali, spresniť nevedel.

Šéf kriminálneho úradu Luterán poznamenal, že tunel bol technicky dokonalý.

Aby bolo možné prepašovať tovar z Ukrajiny, pri oboch koncoch tunela museli byť naraz prítomné obe strany, inak by celý systém nefungoval.

Priblížil, že na slovenskej strane bol tunel dlhý 480 metrov a jeho koniec bol v nebytovom, podnikateľskom priestore. Tu čakal kamión, ktorý pašovaný tovar prevzal.

Podľa Luterána to celé dokázali zmanažovať za dve hodiny. Na ukrajinskej strane podzemná chodba ústila v rodinnom dome.

Polícia zadržala jedného z organizátorov pašovania a vodiča. Gašpar však zdôraznil, že túto trestnú činnosť určite nepáchali dve osoby.

„Práca tímu pokračuje, nebude to trvať týždeň, dva a nie je vylúčené, že budú obvinené aj iné osoby,“ konštatoval Luterán. Tunel podľa Gašpara zabetónujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRobert KaliňákTibor Gašpar