Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prví voliči na Luníku IX
Voliči vo volebnej miestnosti na sídlisku Luník IX počas 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Košickom samosprávnom kraji. Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Košice, 9. november 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Na košickom Luníku IX sa voliči k urnám nehrnuli

KOŠICE 5. marca (WebNoviny.sk) – Rozpačito a bez väčšieho záujmu voličov sa začali voľby v košickej mestskej časti Luník IX, obývanej prevažne Rómami. Mestská časť zriadila dva volebné okrsky. Vo volebnom okrsku číslo 1 je zapísaných v zozname 1 953 oprávnených voličov a v okrsku číslo 2 až 2023 voličov. Oba okrsky otvorili presne o siedmej. V Košiciach je zriadených 197 volebných okrskov. Do pol ôsmej nebol voliť nikto z obyvateľov Luníka IX. Predsedom v prvom okrsku je Peter Palla a v druhom Michal Síkora.

Predsedovia komisií zhodne uviedli, že nemajú problém s veľkým počtom zapísaných voličov, pretože volebná účasť na Luníku IX je veľmi nízka, okrem komunálnych volieb. Ako uviedla zapisovateľka a pracovníčka miestneho úradu Marcela Šlepecká, nemohli zriadiť viac okrskov vzhľadom na personálne a priestorové možnosti. Miestny úrad má len troch zamestnancov, z ktorých sú menovaní zapisovatelia. Volebné miestnosti sú zriadené v tunajšej materskej škôlke.

Problémy zatiaľ nie sú

„Zatiaľ nie sú žiadne problémy. Po začatí hlasovania sme do volebnej urny ako prvé vhodili obálky s hlasmi tých, ktorí volili poštou,“ povedal Palla. Od pol ôsmej však začali prichádzať voliči. Za prvú hodinu prišlo voliť dokopy v oboch okrskoch okolo desať ľudí.

Ako prvý do okrsku číslo 2 prišiel voliť Eugen Pota. Ako uviedol, prišiel skoro, lebo ide do mesta, do nemocnice ku chlapcovi. Podľa jeho názoru by budúca vláda mala viac pomáhať Rómom. Ako uviedli ďalší, malo by byť viac práce vhodnej pre Rómov, nielen aktivačné. Podľa ďalších by mesto malo začať konečne stavať aj byty, a nielen búrať bloky.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

„Voľby na Luníku IX sú špecifické asi tým, že je tu veľmi nízka účasť a voliči nie sú dostatočne informovaní o tom, že sa konajú voľby a o aké konkrétne voľby ide. Napríklad, volebná účasť v posledných parlamentných voľbách nedosiahla ani desať percent,“ povedal predseda volebnej komisie druhého okrsku Michal Síkora, ktorý ako člen komisie absolvoval niekoľko rôznych volieb na Luníku IX, pričom toto sú už jeho tretie parlamentné voľby v tejto mestskej časti.

Situáciu na Luníku možno podľa starostu zmeniť

Neďaleko Luníka IX vznikla osada Mašličkovo, kde bývajú niektorí ľudia, ktorí museli odísť z viacerých blokov na Hrebendovej ulici a mesto ich dalo zbúrať. Ako informoval Palla, voliči z Mašličkova sú zapísaní v zozname voličov prvého okrsku s tým, že namiesto ulice majú ako miesto trvalého pobytu uvedené iba Luník IX.

Starosta Luníka IX Marcel Šaňa zastáva funkciu iba rok. Najprv nechcel hovoriť, lebo sa ponáhľa na prednášku, študuje totiž na vysokej škole. Nakoniec súhlasil s krátkym telefonickým rozhovorom.

„Mám konkrétne predstavy, čo treba urobiť, pričom sa mi už podarilo výrazne zredukovať dlh, ktorý mal miestny úrad. Uvažujem o zriadení sociálneho podniku, kde by pracovali naši Rómovia. Rád by som, keby mesto dalo mestskej časti do správy pozemky, na ktorých boli dnes už zbúrané bloky, aby sme mohli rozbehnúť výstavbu nízko štandardných domov svojpomocou. Pripravujeme aj projekty, aby sme sa mohli uchádzať o podporu z európskych fondov,“ povedal starosta Šaňa. Podľa jeho názoru možno zmeniť situáciu na Luníku IX, no prispieť k tomu musí aj nová vláda, ktorá vzíde z volieb, ale aj vedenie mesta.

Odporúčané články

Prezident Kiska počas volieb využil len dva krúžky Slováci bez trvalého pobytu v SR už hlasovali

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...