Na Kysuciach hniezdi niekoľko párov orla skalného, populácia ohrozeného dravca sa stabilizovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orol skalný
Orol skalný (Aquila chrysaetos) Foto: ilustračné, SITA.

BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Populácia ohrozeného orla skalného na Slovensku sa stabilizovala a postupne sa aj mierne zvyšuje.

Na svojej stránke o tom informuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) a pripomína, že v polovici 90. rokov bol orol skalný zapísaný v červenej knihe ohrozených druhov, no postupne z nej zásluhou projektov záchrany vymizol. Na Slovensku žije v súčasnosti asi 140 párov orla skalného.

Orly v súčasnosti nájdeme aj na miestach, kde predtým dlhé roky neboli, napríklad na Kysuciach, kde hniezdi asi päť párov. „Populácia orlov sa na Slovensku rozširuje smerom na juhozápad, čo je veľmi pozitívne hlavne pre územie Českej republiky,“ konštatoval Korňan.

Z mláďať prežije iba časť

Ochranári tento nárast populácie vnímajú ako úspech. „Netreba sa však týmto stavom nechať úplne uspokojiť. Treba mať ten druh pod kontrolou, sledovať vývoj populácie a na základe toho nejakým spôsobom reagovať,“ upozornil riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce Ján Korňan.

Z 30 až 40 mláďat, ktoré na Slovensku ročne vyletia z hniezd, prežije iba malá časť. Hoci v súčasnosti už pre mláďatá nie sú problémom vykrádači hniezd, úspešné hniezdenie orla skalného ohrozujú napríklad fotografi a filmári.

Orly sa vrátili z Čiech na Slovensko

V Česku sa orol skalný nevyskytoval vyše sto rokov a aj teraz tam majú svoje teritória asi štyri páry, ktoré sa uchytili z vyše 20 vypustených orlíčat narodených na Slovensku. Niektoré z orlov vypustených v Čechách sa vrátili späť na Slovensko. Do Česka sa orly dostali vďaka spoločnému projektu, na ktorom sa podieľala záchranná stanica v Zázrivej, kde vychovávali druhé mláďatá, ktoré by inak neprežili.

„Celkovo sme u nás zachránili a vychovali okolo tridsať mladých orlov. Viac ako polovica bola odchovaná pestúnkou. Teraz tu máme dva páry handicapovaných orlov, ktoré nahradili orlicu Zoju. Tá sa roky starala o výchovu mláďat,“ povedal Metod Macek zo záchrannej stanice Zázrivá.

Niekoľkokrát vychovali orlíča aj bez náhradnej matky. Ako pomôcky slúžil preparát orla, aby orlíča stále videlo orla. Ako aj špeciálna rukavica na kŕmenie v tvare orlej hlavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody