Na Li v Istanbule zvíťazila nad zranenou Azarenkovou

Azarenkova
Bieloruská tenistka Viktoria Azarenková mala v zápase s Číňankou Na Li zdravotné problémy. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 25. októbra (WEBNOVINY) – Už sú známe semifinálové dvojice dvojhry na koncoročnom výberovom podujatí najlepších svetových tenistiek TEB BNP Paribas WTA Championships v tureckom Istanbule (celková dotácia 6 miliónov USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Sinan Erdem Dome).

Obhajkyňa titulu Američanka Serena Williamsová sa v sobotu stretne so Srbkou Jelenou Jankovičovou a Číňanka Na Li si zmeria sily s Češkou Petrou Kvitovou. Rozhodli o tom prvé dva zápasy piatkového istanbulského diania v skupinách.

Čínska tenistka Na Li nasadená ako štvrtá zvíťazila v úvodnom z troch zápasov piatkového programu koncoročného výberového podujatia TEB BNP Paribas WTA Championships v tureckom Istanbule (22. – 27. októbra) nad bieloruskou dvojkou turnaja Viktoriou Azarenkovou v základnej Bielej skupine dvojhry za 78 minút jasne 6:2, 6:1.

Súperku evidentne limitovali zdravotné problémy, pravdepodobne v krížovej oblasti chrbtice.Finalistka predvlaňajšieho šampionátu Azarenková sa počas šiesteho gemu nechala ošetriť v šatni, neodolala však brejkbalu na 2:4.

Azarenková vydržala do konca

Nali
Čínska tenistka Na Li. Foto: SITA/AP

Po siedmej aj ôsmej hre sa jej opakovane – tentoraz krátko na kurte – venovala fyzioterapeutka, ale nestačilo to na plnohodnotné pokračovanie. Dvadsaťštyriročná Bieloruska v podstate len odpochodovala druhý set, bola v ňom bez nároku. V tom prvom sa dostala z 0:3 sľubne na 2:3, potom však prepukli jej ťažkosti.

„Z víťazstiev takéhoto typu je radosť vždy o čosi menšia. Myslela som si, že Vika odstúpi, ona však napokon vytrvala až do konca. Bolo veru mentálne náročné zvládnuť takúto situáciu proti zjavne zranenej súperke. Vika je v 100-percentnom stave skvelá hráčka. Dúfam teda, že čoskoro bude znova fit,“ skonštatovala Na Li v interview pre organizátorov ešte na dvorci.

Zverenkyňa bývalého kouča Justine Heninovej Carlosa Rodrígueza Na Li postúpila do sobotňajšieho semifinále z prvej pozície. Z druhej priečky sa bez ohľadu na výsledok neskoršieho piatkového duelu Sara Erraniová (Tal.-6) – Jelena Jankovičová (Srb.-7) kvalifikuje druhá menovaná a bude medzi najlepšími štyrmi čeliť americkej obhajkyni titulu Serene Williamsovej, už od štvrtka istej víťazke Červenej skupine. O druhé postupové miesto z tejto skupiny budú približne od 17.45 h hrať Češka Petra Kvitová a Nemka Angelique Kerberová. Jankovičová aj v prípade prehry 0:2 s Erraniovou bude mať najlepší pomer setov pri rovnosti troch aktérok (3:4 proti dvakrát 2:4).

Tridsaťjedenročná hrdinka parížskeho antukového grandslamového Roland Garros 2011 Na Li štartuje na šampionáte tretí raz. V sezónach 2011 a 2012 mala v skupine štatistiku 1:2. Dvadsaťosemročná semifinalistka edícií 2008 a 2009 Jankovičová hrá medzi elitou piaty raz, premiérovo po troch rokoch.

Kvitová vyzve Na Li

Kvitova
Česká tenistka Petra Kvitová. Foto: SITA/AP

V druhom piatkovom zápase v priamom zápase o postup v Červenej skupine uspela Češka Petra Kvitová nad Nemkou Angelique Kerberovou za 127 minút 6:7 (3), 6:2, 6:3.

Šampiónka spred dvoch rokov Kvitová nasadená ako piata musela proti pôvodne náhradníčke Kerberovej otáčať nepriaznivý stav, ale zlepšeným podaním a agresívnejším forhendom nakoniec ovládla dianie na kurte. Kvitová vyzve v sobotu zatiaľ nezdolanú Číňanku Na Li.

V prvom sete súboja dvoch ľaváčok Kerberová stále iba doťahovala náskok českej súperky, ale napokon bola úspešná. Kvitová viedla 3:1 aj 4:2, no v koncovke sa išlo do tajbrejku.

V ňom mala česká tenistka za stavu 2:1 výhodu minibrejku a dvoch podaní, ale Nemka štyrmi víťaznými loptami otočila na 5:2. Nemusela sa veľmi namáhať. Setbal jej pripravila súperka dvojchybou a premenila ho tiež zásluhou Kvitovej vyhodeného returnu.

Česká hráčka sa naďalej zbytočne ponáhľala a chybami pripravovala pre súperku jednu šancu za druhou. Kerberová však nevyužila sľubné možnosti na brejk na 2:1 a v piatom geme sama stratila podanie. Kvitová našla kompromis medzi zdravou agresivitou úderov a trpezlivým čakaním na lepšiu pozíciu a po ďalšom brejku v siedmom geme viedla už 5:2. Vzápätí suverénne odpodávaným gemom vyrovnala stav setov na 1:1.

Keď sa už zdalo, že úvodné štyri hry tretieho setu sa skončia brejkami, Kvitová podržala svoje podanie a zvýšila na 3:1. Na dvorci začala od tej chvíle dominovať a dotiahla set aj zápas do víťazného konca. Kvitová premenila 30 z 38 zásahov pri sieti na víťazné loptičky a využila 6 z 9 brejkových príležitostí. „Veľmi si vážim, že som sa v Istanbule dostala druhý raz do semifinále. V tajbrejku prvého setu som zahrala veľmi zle, ale skoncentrovala som sa a vrátila sa do zápasu. Nebolo to však jednoduché. Bojovali sme o každú loptičku, bol to tesný zápas,“ vravela v prvom pozápasovom interview 23-ročná Kvitová.

Piatok – výsledok:

Biela skupina:

Na Li (Čína-4) – Viktoria Azarenková (Biel.-2) 6:2, 6:1 za 78 minút

Červená skupina:

Petra Kvitová (ČR-5) 7:6 (3) – Angelique Kerberová (Nem.-8) 6:7 (3), 6:2, 6:3 za 127 minút

Tabuľka Bielej skupiny:

1. Na Li 3 3 0 6:1 39:24 6 – istota postupu do semifinále z prvej priečky

2. Jankovičová 2 1 1 3:2 24:21 2 – istota postupu do semifinále z druhej priečky

3. Azarenková 3 1 2 2:4 23:32 2

4. Erraniová 2 0 2 0:4 17:26 0

Legenda: poradie, hráčka, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.