Na nemeckom jazere Geierswald kotvia osobité hausbóty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: ASB

Jazero bolo umelo vytvorené na mieste pôvodných hnedouhoľných povrchových baní. Voda v jazere má preto veľmi nízke pH (3,8), pre človeka neškodné, ktoré však môže spôsobiť koróziu stavebných materiálov a viesť k veľkej degradácii. Bolo potrebné vyriešiť otázku, ktorý fasádny systém dlhodobo odolá kyslej vode jazera bez viditeľného poškodenia.

Bez názvu
Foto: ASB

Výrazná polkruhovitá architektúra obytných a rekreačných domov pripomína obrovské slnečné rolety, ktoré predstavujú súčasne strechu aj fasádu zaoblenej, inak celozasklenej oceľovej konštrukcie. Pokrytie týchto oblúkov si pri montáži vyžadovalo náležite pružný a ohybný materiál. Ešte dôležitejšie bolo, aby krytinu nepoškodilo pôsobenie všadeprítomnej kyslej vody. Prvé úvahy o použití profilovaného zinku súrodencov Wildovcov z ateliéru Steeltec37 boli vyhodnotené ako nevhodné. Nakoniec sa rozhodlo v prospech trvanlivého a štýlového riešenia v podobe hliníkovej fasády Prefalz s dvojitou stojatou drážkou. Tá farebne výborne zapadá do celkového obrazu modernej konštrukcie zo skla a ocele.

Hliník vyniká odolnosťou proti korózii, pevnosťou, nerozbitnosťou a veľmi dlhou životnosťou. Umožňuje tiež realizovať ojedinelé tvary striech v najvyššej možnej kvalite. Materiál sa takisto vyznačuje vysokou flexibilitou a jeho spracovanie umožňuje kladenie krytiny v najvyššej kvalite vrátane všetkých detailov. Garanciou výsledného úspechu bolo odborné kladenie. Vďaka systematickému usporiadaniu príchytiek jednotlivých vrstiev sa dosiahla veľmi vysoká odolnosť proti zaťaženiu vetrom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať