Na Nemeckom pohári prehrali Slováci až po nájazdoch

Bez názvu
Slovenský obranca Tomáš Starosta Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

MNÍCHOV 14. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo svojom záverečnom vystúpení na medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár 2010 v Mníchove, keď v nedeľu popoludní prehrala s Kanadou 2:3 po samostatných nájazdoch a štvrtýkrát v rade obsadila na tomto tradičnom novembrovom podujatí posledné miesto. Zverenci trénera Glena Hanlona začali aktívne, ale prehrávali od 5. min po góle Gorena. Vyrovnanie zariadil v 14. min v presilovej hre Rudolf Huna. Na začiatku druhého dejstva naklonil misky váh opäť na stranu Kanady MacDonald. O vyrovnanie sa postaral v treťom dejstve Marcel Hossa a v nájazdoch rozhodol Mitchell.

Slovensku sa nepodarilo vyhrať nad výberom Kanady už viac ako štyri roky, naposledy 11. novembra 2006 práve na Nemeckom pohári v Hannoveri. V nedeľu o 20.15 h je naplánovaný ešte duel Nemecko – Švajčiarsko, v ktorom sa rozhodne o víťazovi tohtoročného turnaja.

Výsledok – nedeľa:

Kanada – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 5. Goren (Robinson, Hahn), 22. MacDonald (Scalzo), rozhodujúci sam. nájazd premenil Mitchell – 14. Rudolf Huna (Radivojevič, Marcel Hossa), 54. Marcel Hossa (Radivojevič)

Nájazdy: Tománek nedal, Beechey nedal, Lintner nedal, Dzieduszycki nedal, Radivojevič nedal, Mitchell premenil

Vylúčení: 4:1 na 2 min, navyše: Richie Regehr (Kan.) 5+DKZ za faul lakťom, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Stricker (Švajč.) – Naust, Schrader (všetci Nem.), 3000 divákov

Kanada: Aubin – Walser, Richie Regehr, Scalzo, Manning, Blanchard, Julien – MacDonald, Dzieduszycki, Mitchell – Goren, Hahn, Robinson – James, Kemp, Beechey – Milley, Schneider, Bouck

Slovensko: J. Hudáček – Lintner, Ďaloga, Mezei, Biro, P. Mikuš, Sersen – Radivojevič, Zagrapan, Marcel Hossa – Bartek, Somík, Špirko – R. Tománek, Macho, Rudolf Huna – Čiernik, Marek Haščák, M. Kokavec – od 21. min Ölvecký

Prvú šancu si v nedeľňajšom zápase vypracovali Slováci, útočník M. Macho však nebol úspešný. Prvý gól duelu padol v 5. min, keď brankár J. Hudáček vyrazil štipľavú strelu Robinsona iba pred seba a nikým nekrytý Goren už nemal problém s dorážkou – 1:0. Po náznakoch šancí na oboch stranách zahrmelo na opačnej strane v 14. min počas slovenskej presilovky. Radivojevič potiahol puk do útočného pásma po pravej strane, pred bránkou našiel voľného Rudolfa Hunu a ten pohodlne zasunul puk za Aubina – 1:1. Vzápätí mohol poslať Slovákov do vedenia M. Kokavec, ale kanadský gólman bol pozorný. V závere úvodného dejstva rozhodcovia nespravodlivo vylúčili na dve minúty Čiernika, keď ako nedovolený posúdili jeho nezavinený zákrok na Gorena.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky čelil slovenský tím dobrým šanciam súpera, puk v Hudáčkovej bránke skončil v 23. min, keď z ľavého kruhu tvrdo vystrelil MacDonald – 2:1. O niekoľko minút sa pokúšal vyrovnať Kokavec, ale jeho sólo sa skončilo na Aubinovi. Na druhej strane pohrozil Hahn, ale netrafil prázdnu bránku. Už v druhej polovici zápasu svoje možnosti nevyužili v 33. min Špirko a o dve minúty neskôr aj Čiernik.

V 42. min mal na hokejke vyrovnanie Bartek, ale svoj nájazd po vysunutí Špirkom zakončil iba do pravého betónu Aubina. Slovákom sa nedarilo podľa predstáv. V 47. min odišiel z ľadu otrasený Rudolf Huna. O niekoľko sekúnd neskôr mal na hokejke vyrovnanie Čiernik, nedôraznou koncovkou nechal vyniknúť kanadského brankára. V 50. min v závere presilovej hry nedokázal Špirko usmerniť skákajúci puk za chrbát pozorného Aubina. V 54. min sa zverencom trénera Hanlona napokon podarilo vyrovnať, keď v presilovke doklepol Marcel Hossa puk po odrazenej strele Radivojeviča. Vzápätí mohol dokonca dvakrát otočiť opäť Marcel Hossa, no kanadský brankár si už dal väčší pozor.

Už v piatej sekunde predĺženia nebezpešne vystrelil aktívny Marcel Hossa, skóre sa však nemenilo. V presilovke pálil Somík len do Aubina, a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich mali viac šťastia na hokejkách Kanaďania, ako jediný sa presadil v tretej sérii Mitchell.

Glen Hanlon (tréner SR): „Gratulujem súperovi k triumfu. Poznáme povahu kanadských hráčov, keď za každého stavu hrajú naplno od začiatku až do konca. Nemôžem byť spokojný, keďže sme nevyhrali. Výkony hráčov má však potešili.“

Mark Messier (tréner Kanady): „Naším cieľom bolo zabojovať o tretie miesto na turnaji, čo sa nám aj podarilo. Prístup hráčov ma teší, nemali sme totiž veľa času na spoločnú prípavu.“

Branko Radivojevič (útočník SR): „Dnes sme odohrali tretí zápas za tri dni a trochu sme to už cítili. Myslím si, že pri troche šťastia najmä ku koncu tretej tretiny sme to mohli otočiť a vyhnúť sa nájazdom, ktoré sú vždy lotériou. Tento turnaj bol pre celý tím dobrou skúsenosťou.“

Richard Lintner (obranca SR): „Na to, že to bol už tretí zápas za tri dni, tak to bol celkom zaujímavý duel so šancami na oboch stranách. Mohli sme v predĺžení premeniť presilovku a nemuseli sme ísť na trestné strieľania.“

Štatistické zaujímavosti po nedeľňajšom zápase Nemeckého pohára v hokeji Slovensko – Kanada (2:3 po sam. nájazdoch):

– Kanaďania dosiahli v 44. vzájomnom zápase v poradí 21. víťazstvo. Skóre je však v prospech Slovákov 141:129.

– Slovensko nad Kanadou nevyhralo už štyri roky, naposledy 11. novembra 2006 na Nemeckom pohári v Hannoveri (5:2). Odvtedy sa oba tímy stretli štyrikrát.

– Tréner Glen Hanlon viedol slovenský tím prvýkrát proti výberu svojej rodnej krajiny.

– V nedeľu nenastúpili v slovenskom drese z nominovaných hráčov Dominik Graňák, Tomáš Starosta a Richard Zedník.

– Rudolf Huna strelil svoj druhý gól v reprezentačnom drese, Marcel Hossa pätnásty.

– Slovensko na Nemeckom pohári obsadilo štvrtýkrát v rade 4. miesto. Celkovo štvrté skončilo dovedna piatykrát v histórii. Na svojom konte má aj dve 2. miesta, tri tretie a dve prvenstvá (1997, 2006).

1. Švajčiarsko 2 1 1 0 0 4:1 5

2. Nemecko 2 1 0 1 0 6:6 4

3. Kanada 3 0 1 1 1 7:8 3

4. Slovensko 3 0 1 1 1 5:7 3

Viac k osobe Dominik GraňákGlen HanlonMarcel HossaRichard ZedníkRudolf HunaTomáš Starosta