Na novinára Kuciaka a jeho snúbenicu mal strieľať Tomáš S., je známa aj výška odmeny za vykonanie vraždy

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obvinený Tomáš Sz. (vľavo) po výsluchu štvorice obvinených na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, na ktorom sudca pre prípravné konanie rozhodol o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie do väzby Tomáša Sz., Miroslava M., Zoltána A. a Aleny Zs. v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Banská Bystrica, 30. september 2018. Foto: SITA/Jakub Julény.
  • aktualizované 1. októbra, 12:28

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Dôkazná situácia v prípade štyroch obvinených osôb z dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je dostatočne silná, aj napriek tomu to podľa šéfa Generálnej prokuratúry SR Jaromíra Čižnára nie je dôvodom na prílišný optimizmus.

Čižnár to uviedol na dnešnom tlačovom brífingu s tým, že prípad bude úspešne uzatvorený až vtedy, ak budú obvinené osoby spravodlivo a právoplatne odsúdené.

Odmenou aj vo forme odpustenia dlhu

Odmena za dvojnásobnú vraždu novinára a jeho partnerky bola 50-tisíc eur v hotovosti a ďalších 20-tisíc eur bolo odpustenie dlhu.

Čižnár tiež povedal, že niektorí politici by mali prestať so svojimi vyjadreniami, pretože nerozumejú práci vyšetrovateľov či prokurátorov. „Mám pocit, ako keby niektorých politikov mrzelo, že sme dospeli až sem, pretože zrejme nebude chvíľu o čom rozprávať,“ povedal Čižnár.

Podľa dozorového prokurátora prípadu, ktorého meno nie je možné z bezpečnostných dôvodov uviesť, bolo na základe dôkazov zhromaždených v priebehu siedmich mesiacov možné vzniesť dôvodné obvinenie pre strelca, pomocníka, sprostredkovateľa a objednávateľa skutku.

Objednávateľ má iniciály A. Zs.

Objednávateľ má pritom podľa neho iniciály A. Zs. Jeden z obvinených podľa neho zaujal k orgánom činným v trestnom konaní „ústretovejší prístup“. Ďalšie detaily prípadu v záujme pokračovania vo vyšetrovaní nezverejnil. Prokuratúra však potvrdila, že objednávka skutku bola na konkrétne meno, teda Jána Kuciaka.

Údajne na snúbencov mal strieľať práve Tomáš Sz.. Miroslav M. pri vražde bol v úlohe vodiča. Podnikateľ Zoltán A., ktorý v minulosti mal prevádzku aj v Kolárove, im pomáhal ako kamarát.

Šéf protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian informoval, že na akcii na zadržanie podozrivých sa zúčastnilo 150 policajtov. Tí vykonali 12 domových prehliadok, 13 prehliadok iných priestorov a zaistili aj dve strelné zbrane a náboj zhodný s tými, ktoré boli použité pri skutku.

Obvinení putovali do väzby

Policajti obvinili spolu štyri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Dvoch obvinených, ktorí sú bratranci, zadržali policajti v Kolárove vo štvrtok 27. septembra ráno a v ich domoch urobili aj domové prehliadky. Tretieho zadržali v jeho bydlisku inde, blízko Komárna.

Podnikateľku Alenu Zs. zadržalo v piatok v Komárne elitné policajné komando Lynx Commando. a je stíhaná za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva. Podľa medializovaných informácií Tomáš Sz. je bývalý policajný vyšetrovateľ, jeho bratranec Miroslav M. bývalý vojak, Zoltán A. je podnikateľ.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v nedeľu rozhodol o vzatí do väzby všetkých štyroch obvinených. Dôvodom na väzbu je možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie nie je právoplatné, okrem Zoltána A. ostatní traja obvinení podali proti tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Prokurátor sa vzdal práva podať opravný prostriedok.

Novinára a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Prokurátor nedávno uviedol, že dvojnásobná úkladná vražda súvisela s Kuciakovou prácou. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy hrozí páchateľom trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov, alebo na doživotie.

>> SPRÁVU AKTUALIZUJEME

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakJaromír ČižnárMartina KušnírováMiroslav M.
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra