Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy

Slnko, dieťa
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – V najbližších dňoch sa na Slovensku výrazne oteplí, teploty budú atakovať tridsiatku a nie je vylúčené, že budú prekonané aj niektoré teplotné rekordy. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.

Prílev tropického vzduchu

Počasie na Slovensku ovplyvní teplý vzduch, ktorý do našej oblasti začal prenikať v stredu.

„Prílev teplého, pôvodom tropického, vzduchu do našej oblasti vyvrcholí v piatok, kedy očakávame, že teplota popoludní dosiahne veľmi vysoké hodnoty v intervale 24 až 29 stupňov Celzia,“ uvádza SHMÚ.

Podľa SHMÚ je aj malá šanca, že prežijeme tropický deň, kedy teplota vystúpi nad 30 stupňov Celzia. „Takéto teploty sú v tomto období na úrovni dlhodobých rekordov,“ dodávajú meteorológovia.

Jemný saharský prach

Následné ochladenie spôsobí studený front, ktorý bude na Slovensko postupovať od západu.

„Studený front s brázdou nízkeho tlaku vzduchu bude siahať až po severnú Afriku, a tak sa pred ním v teplom južnom prúdení dostane do našej oblasti aj väčšie množstvo jemného saharského prachu,“ uviedol SHMÚ.

Tento prach bude podľa meteorológov bez zrážok sadať na zemský povrch len veľmi pomaly, no spomínaný studený front prinesie aj zrážky už v noci na sobotu a počas dňa s ním spadne na zemský povrch aj tento prach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav