Na Slovensku čoraz menej ľudí poberá sociálne dávky, medziročne ich počet klesol o vyše tritisíc

peniaze, peňaženka
Minimálna mzda by sa mala od budúceho roka zvýšiť o 23 eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na Slovensku klesol aj v máji tohto roka. Sociálne dávky dostalo v minulom mesiaci 58,7 tisíca osôb. Oproti koncu apríla išlo o pokles o 1,6 tisíca ľudí. Medziročne sa počet poberateľov týchto dávok minulý mesiac znížil o 3,1 tisíca.

Vedú tri okresy

Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny v minulom mesiaci celkovo odkázaných 126,1 tisíca osôb, čo je 2,31 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku. Podiel ľudí v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov tak oproti štvrtému mesiacu tohto roka klesol o 0,06 percentuálneho bodu, medziročne išlo o pokles o 0,23 bodu. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najväčší podiel ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov daného regiónu bol na konci minulého mesiaca už tradične v okresoch Revúca, Rimavská Sobota a Gelnica. Okres Revúca vykázal 5-tisíc ľudí odkázaných na sociálne dávky. Išlo o 12,72 % z celkového počtu obyvateľov tohto okresu.

Najmenej ich poberá v Senci

V okrese Rimavská Sobota bolo 8,6 tisíca poberateľov sociálnych dávok, čo tvorí 10,19 % z počtu obyvateľov tohto okresu. V okrese Gelnica bolo v máji tohto roka 8,84 % ľudí, ktorí žili zo sociálnych dávok, čo zodpovedá 2,8 tisíca sociálne odkázaným osobám.

Najmenej sociálne odkázaných ľudí bolo v máji v piatich bratislavských okresoch a okrese Senec. V okrese Senec bolo v hmotnej núdzi 0,16 % obyvateľov, teda 154 osôb. V piatich bratislavských okresoch bolo na dávky v hmotnej núdzi odkázaných od 0,15 % po 0,25 % ich obyvateľov, čo predstavovalo od 100 osôb v okrese Bratislava I po 288 ľudí v okrese Bratislava II.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny