Na Slovensku prvýkrát vystavia fotografie Davida LaChapella

Death by Hamburger
Fotografiou nastavil LaChapelle zrkadlo konzumnej spoločnosti. Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Diela svetoznámeho amerického fotografa Davida LaChapella si budú môcť v septembri pozrieť slovenskí milovníci umenia.

V dňoch 14. septembra až 31. októbra sa bude v bratislavskom Pálffyho paláci konať výstava s názvom Lost And Found, ktorá bude výberom toho najlepšieho, čo uznávaný fotograf vytvoril za uplynulé desaťročie. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali organizátori výstavy.

Štyridsaťosemročný fotograf patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. Svoju prvú fotografiu spravil ako šesťročný. Študoval na North Carolina School of Arts, no po tom, ako sa stal terčom šikanovania zo strany svojich spolužiakov, odišiel do New Yorku.

Tam začal študovať na School of Visual Arts, no osudovým bolo preňho stretnutie s umelcom Andym Warholom v legendárnom klube Studio 54. Ten mu ponúkol jeho prvú profesionálnu prácu v časopise Interview. V 80. rokoch minulého storočia bola jeho tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny.

Museum
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Deluge
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Pieta with Courtney Love
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Archangel Michael
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

Vtedy totiž jeho priateľ podľahol ochoreniu aids. Dvanásť rokov žil v presvedčení, že takisto čoskoro zomrie a robil iba čiernobiele fotografie. V deň, keď jeho HIV test dopadol negatívne, rozhodol sa kompenzovať predošlé obdobie a začal robiť surrealistické fotografie plné farieb, čo sa stalo charakteristickým pre jeho celú nasledujúcu tvorbu.
David LaChapelle
Foto: Thomas Schweigert

Klientmi sa stali najznámejší ľudia planéty

Fotenie módnych editoriálov a portrétov svetoznámych celebrít sa postupne stalo základom jeho stále sa rozširujúceho portfólia. Jeho fotografie sa ocitli na titulkách časopisov ako Rolling Stone, Vogue, GQ, i-D, Photo či Vanity, pričom klientmi jeho štúdia sa stali najznámejší ľudia planéty.

Pred jeho objektív sa postavili napríklad Whitney Houston, Marilyn Manson, Naomi Campbell, David Bowie, Mariah Carey, David Beckham, Björk, Courtney Love, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Leonardo DiCaprio, Amanda Lepore, Cher, Christina Aguilera, Hugh Hefner, Madonna, Pink, Rihanna, Kylie Minogue, Paris Hilton a nedávno tiež Lady Gaga.

LaChapelle za svoje inšpirácie považuje fotografov Richarda Avedona, Helmuta Newtona a Diane Arbus, umelcov Andyho Warhola a Georgiu O’Keefe, ale aj básnika a esejistu Walta Whitmana či starých majstrov Botticelliho a Michelangela.

David LaChapelle je na súčasnej fotografickej scéne nezastupiteľnýkurátor bratislavskej výstavy Marián Pauer

Niektoré z fotografií, ktoré sú reinterpráciami diel starých majstrov, uvidia aj návštevníci výstavy Lost And Found. Michelangelovou tvorbou sú inšpirované napríklad sedem metrov dlhá fotografia s názvom Deluge (v preklade Potopa) či dielo s názvom Pieta With Courtney Love (v preklade Pieta s Courtney Love). To okrem kontroverznej speváčky v role Panny Márie zachytáva tiež Kurta Cobaina stvárňujúceho Ježiša sňatého z kríža. Medzi 30 vystavovanými dielami bude aj fotografia Michaela Jacksona s názvom Archangel Michael (v preklade Archanjel Michael), ktorá vznikla krátko pred spevákovou smrťou.
Museum
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

David LaChapelle je na súčasnej fotografickej scéne nezastupiteľný. Jeho snímky majú nezameniteľný rukopis, sú prejavom neopakovateľného videnia, bezhraničnej fantázie a obrazotvornosti autora, ktorý už pri prvom kontakte strháva diváka na dobrodružnú cestu medzi nebom a peklom,“ opísal fotografovu tvorbu kurátor výstavy Marián Pauer.

Doplnil, že LaChapelle nezostal iba pri fotografii – v 90. rokoch nakrúcal klipy pre hviezdy pop kultúry. Po roku 2000 však odišiel z komerčnej sféry a vrátil sa k umeniu.

Spoluorganizátorom spomínanej výstavy je Galéria mesta Bratislavy, ktorá tento rok slávi 50. výročie svojho vzniku. Ako pre novinárov uviedol jej riaditeľ Ivan Jančár, práve to je dôvod, prečo sa snažia predstaviť slovenskej verejnosti zvučné mená. Fotografie LaChapella si budú môcť pozrieť po skončení výstavy diel Andyho Warhola a v čase, keď Mirbachov Palác ovládne tvorba Pabla Picassa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBritney SpearsChristina AguileraCourtney LoveDavid BeckhamDavid BowieDavid LaChapelleHugh HefnerKylie MinogueLady GagaLance ArmstrongLeonardo DiCaprioMariah CareyMarilyn MansonNaomi CampbellPamela AndersonParis HiltonWhitney Houston