Na Slovensku opäť klesla nezamestnanosť, minister Richter ju chce znížiť ešte o percento

nezamestnanosť
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu novembra tohto roka oproti októbru klesla o 0,14 percentuálneho bodu na 5,09 %.

Evidovali menej osôb

Medziročne bola miera nezamestnanosti v novembri nižšia o 0,86 percentuálneho bodu. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 139 527 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s októbrom tohto roka ide o pokles o 3 812 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 22 560 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,27 %.

Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 0,92 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci novembra 171 871 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 2 300 osôb, v porovnaní s novembrom vlaňajška je to menej o 24 184 ľudí.

Počet okresov sa zvyšuje

Ako na tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, kým v októbri mali mieru nezamestnanosti pod dve percentá dva okresy, v minulom mesiaci už išlo o päť okresov. Upozornil na to, že v súčasnosti je na Slovensku 49 okresov s mierou nezamestnanosti pod 5 percent, pričom pred rokom bolo takýchto okresov 39.

„Bol by som veľmi rád, keby sa nám podarila v priebehu tohto mesiaca splniť taká domáca úloha, také predsavzatie, aby sme mohli o mesiac hodnotiť začiatok evidencie nezamestnaných číslom štyri,“ povedal o ambícii poklesu miery nezamestnanosti pod 5 percent.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí upozornil na to, že až 83 % všetkých evidovaných nezamestnaných patrí do kategórie znevýhodnených. Podľa neho ide o 8,2 tisíca absolventov stredných a vysokých škôl, vyše 50 tisíc nezamestnaných nad 50 rokov a takmer 68 tisíc dlhodobo evidovaných nezamestnaných.

„Skoro 50 tisíc nezamestnaných je evidovaných, ktorí majú len základné alebo neukončené základné vzdelanie,“ povedal Richter. Tých, ktorí nepatria medzi znevýhodnené skupiny, je podľa ministra len necelých 30 tisíc nezamestnaných. „S tými sa dá pracovať ďaleko štandardnejšie,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMarián Valentovič
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa