Na stole sú nové kvóty, Slovensko má prijať 1502 utečencov

Utečenci na Východnej stanici v Budapešti
Po uvoľnení dvojdňovej blokády zaplavili Východnú stanicu v Budapešti stovky migrantov. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia prišla s novým návrhom na prerozdelenie migrantov v rámci Európskej únie. Ná základe neho by malo Slovensko prijať stovky utečencov, tisíce naopak pripadnú Nemecku, Francúzsku či Španielsku.

Komisia chce, aby ďalších 120 000 žiadateľov o azyl bolo prerozdelených na základe kvót spomedzi utečencov, ktorí sa už nachádzajú v Taliansku, Grécku a Maďarsku. Už predtým navrhla prerozdeliť na základe kvót 40 000 utečencov. Komisia by nový návrh mala oficiálne predstaviť v stredu, pričom dohoda bude 14. septembra predmetom rokovania ministrov vnútra členských krajín EÚ.

Hollande s Merkelovou sa dohodli na mechanizme

Francúzsky prezident Francois Hollande v pondelok oznámil, že jeho krajina v najbližších dvoch rokoch prijme 24 000 migrantov.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Informovala o tom agentúra Reuters a televízia BFMTV, ktorá spresnila, že Hollandovo vyjadrenie je reakciou na návrh Európskej komisie, ktorá chce okrem toho navrhnúť, aby Nemecko prijalo vyše 31 000 utečencov. Na základe nových návrhov by Slovensko malo prijať 1502 azylantov a susedná Česká republika 2978.

Zo strany Európskej komisie ide o snahu znížiť tlak na trojicu krajín: Grécko, Maďarsko a Taliansko – najviac vystavených náporu migrantov. Hollande vyhlásil, že prijať tých, ktorí utekajú pred vojnou, je povinnosť a Francúzsko je pripravené splniť ju. Dodal, že s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa dohodli na mechanizme, podľa ktorého budú utečenci rozdeľovaní po Európe.

Ekonomickí migranti budú musieť odísť

Merkelová v súvislosti s ňou spresnila, že „tí, ktorí prichádzajú výlučne z ekonomických dôvodov, nebudú môcť rátať s trvalou ochranou a budú musieť prijímajúcu krajinu opustiť“.

Na pravidelnej štvrťročnej tlačovej konferencii v Paríži Hollande odhadol, že vo Francúzsku tento rok požiada o azyl asi 60 000 ľudí, čo je „prakticky stabilné číslo“.

Dodal však, že Francúzsko „pri ňom“ nemôže zostať, keďže susedné Nemecko prijme 800 000 migrantov. Uviedol, že v mene princípu solidarity je Francúzsko v najbližších týždňoch pripravené prijať „niekoľko stoviek – až tisíc“ – migrantov, ktorí v uplynulých dňoch pricestovali do Nemecka cez Maďarsko. Hollande súčasne varoval pred „humanitárnou krízou obrovských rozmerov“, ak v krajinách pôvodu migrantov alebo v tranzitných štátoch nevzniknú prijímacie centrá pre utečencov.

New refugee quotas prepared by EU Commission (via @el_pais). Germany, France & Spain would take nearly 60% of total. pic.twitter.com/MrhT90WcJ4— Open Europe (@OpenEurope) 7. Září 2015

Za stály systém prerozdeľovania sú aj Švédi

Za stály a mandatórny systém prerozdeľovania žiadateľov o azyl v Európe sa v pondelok vyslovil aj švédsky premiér Stefan Löfven, podľa ktorého Európa čelí „kríze zodpovednosti, nie utečeneckej kríze“. Dodal, že túto otázku nastolí na rokovaniach s lídrami Nemecka a Rakúska, ktoré v posledných dňoch prijali tisíce utečencov zo Sýrie a Iraku, kým iné štáty EÚ nereagovali na výzvy prijať kvóty stanovujúce pre ne počty utečencov.

Švédsky premiér informoval, že kvótu 20 000 presídlených z krajín mimo EÚ, ako bolo stanovené v júni, by jeho krajina chcela zvýšiť na 100 000. Vyjadril tiež nádej, že k zodpovednosti sa prihlásia aj ďalší európski lídri a krajiny. O Maďarsku sa však vyjadril, že patrí k tým štátom, ktoré sa zodpovednosti snažia vyhnúť.

Švédske mestá budú prijímať azylantov povinne

V rámci návrhu 10-bodového plánu na reformu politiky EÚ voči utečencom Švédsko presadzuje, aby EÚ schválila efektívny program, ako humánne vracať ľudí, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté. Okrem toho by EÚ podľa Švédska mala byť aktívnejšia v úsilí pomôcť riešiť konflikty, ktoré vedú k utečeneckým vlnám. Löfven dodal, že jeho krajina podporuje zoznam bezpečných krajín aj premisu, že migrantom, ktorí odtiaľ prichádzajú, nebude môcť byť udelený azyl, lebo sú považované za stabilné.

Agentúra Reuters spresnila, že vlani vo Švédsku kladne vybavili len tri percentá žiadostí o azyl podané ľuďmi zo západného Balkánu. V rámci vnútornej politiky chce švédska vláda preložiť zákon, na základe ktorého budú všetky obce a mestá v krajine povinné prijať žiadateľov o azyl, keďže to podľa Löfvena bude „národná povinnosť“.

Rakúsko dostane finančnú injekciu

Rakúsko by malo dostať od Európskej únie okamžitú pomoc na zvládnutie prílevu utečencov vo výške 5,4 milióna eur, píše agentúra DPA. Táto finančná injekcia sa má využiť predovšetkým na posilnenie kapacít pri prijímaní utečencov a na zlepšenie spracovávania žiadostí o azyl v Rakúsku, povedal na návšteve v meste Traiskirchen v spolkovej krajine Dolné Rakúsko komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

Eurokomisár tiež v Rakúsku vyzval vlády jednotlivých krajín EÚ, aby akceptovali kvóty pri prerozdeľovaní prichádzajúcich blízkovýchodných a afrických migrantov. „Žiadny členský štát v EÚ nevyrieši tento problém sám. Túto krízu sa nám podarí prekonať iba ak budeme konať ako skutočná únia,“ zdôraznil eurokomisár.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois HollandeStefan Löfven