Aktualizované: Na teórii o únose Vietnamca cez Slovensko nesedí viacero vecí, hovorí exminister Kaliňák

Robert Kaliňák
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 30. apríla 12:12

BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Na teórii o únose vietnamského podnikateľa cez Slovensko, ktoré prezentovali nemecké médiá, nesedí viacero vecí.

Na sociálnej sieti to uviedol poslanec a bývalý minister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák. „V prvom rade na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamské úrady, nebolo meno tohto stíhaného občana Vietnamu a neprevážali sme ani žiadneho ležiaceho pacienta alebo spútaného človeka,“ napísal Kaliňák.

Vydanie osoby sa rieši iným spôsobom

Exminister si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by oficiálna pracovná návšteva vietnamského ministra mohla byť zneužitá na iné ako priateľské ciele.

„A to bez ohľadu na to, že problémovou osobou je človek, ktorý mal spreneveriť 130 miliónov dolárov v rodnej krajine a z podvodov a prania špinavých peňazí je dôvodne podozrivý aj v Nemecku. Vydanie stíhanej osoby medzi krajinami sa totiž rieši iným spôsobom,“ zdôraznil Kaliňák.

Slovensko a ministerstvo vnútra v tejto veci podľa neho od začiatku poskytujú nemeckým orgánom maximálnu súčinnosť a všetky informácie v rámci medzinárodnej právnej pomoci. „Verím, ze všetky okolnosti tohto prípadu vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom. Inak pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom,“ dodal Kaliňák.

Auto malo parkovať pri hoteli Bôrik

Vietnamského podnikateľa Trinha Xuana Thanha podľa informácií nemeckých médii v lete minulého roku pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu.

V Nemecku žiadal o politický azyl pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom.

Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra.

Rezort zároveň zdôraznil, že štandardne poskytuje slovenský špeciál zahraničným oficiálnym návštevám, ktoré o to požiadajú. „Tieto lety sú hradené z rozpočtu Leteckého útvaru MV SR, ktorý má na tento účel zo zákona vyhradené prostriedky,“ konštatuje ministerstvo.

Ministerstvo spolupracuje s partnermi v Nemecku

Rezort tiež vyjadril znepokojenie nad tým, že návšteva ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu To Lama mohla byť zneužitá na iné ako pracovné a priateľské stretnutie.

„Máme za to, že takéto veci sa riešia iným, štandardným spôsobom. Ministerstvo vnútra SR od augusta minulého roku intenzívne spolupracuje s partnermi v Nemecku pri objasnení tejto záležitosti, pričom cestou medzinárodnej právnej pomoci poskytuje maximálnu súčinnosť. V prípade, že sa potvrdia informácie nemeckých orgánov, budeme to vnímať ako prejav hrubej nekorektnosti zo strany partnera z Vietnamu, zneužitie našej pohostinnosti na iné ako priateľské vzťahy a naštrbenie doteraz dobre sa rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov medzi obidvoma krajinami,“ dodal rezort.

Premiér Peter Pellegrini avizoval, že o celej záležitosti chce získať detailné informácie. Trinh Xuan Thanh podľa medializovaných informácií dostal vo Vietname doživotný trest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRobert KaliňákTrinh Xuan Thanh
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR