Na Veľkej pardubickej prekvapil outsider, Váňa ide do penzie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josef Váňa
Legendárny džokej Josef Váňa už po nedeľňajšej Veľkej pardubickej myslí na dôchodok. Foto: SITA/AP

PARDUBICE 12. októbra (WEBNOVINY) – Jasne favorizovaná dvanásťročná domáca hnedka s francúzskym pôvodom Orphee des Blins zo stajne DS Pegas Jiřího Trávníčka v nedeľu po boji o 0,75 dĺžky v čase 9:08,25 min zavŕšila čistý hetrik svojich triumfov na Veľkej pardubickej steeplechase s Českou poisťovňou v Pardubiciach (st. ch. – c.-c., Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, celková dotácia 5 miliónov Kč), najznámejších prekážkových dostihoch pevninskej časti Európy.

V sedle zverenkyne poľského kouča Grzegorza Witolda Wróblewského z centrály Zhoř pri Jihlave tradične bol džokej Jan Faltejsek, a to pri stávkovom kurze len 1,6 (Betino). Kobylu vodila slovenská džokejka a v tomto prípade ošetrovateľka v rámci realizačného tímu Katarína Barboríková. Orphee des Blins väčšinu porcie diktovala tempo, takýmto dravým prejavom sa prezentovala aj v minulosti.

Na druhom mieste skončil outsider

Tri prvenstvá v rade dosiaľ nezískala žiadna kobyla. Štyri za sebou nenazbieral ani jeden kôň v histórii. Ešte nie je známe, či Orphee des Blins zostane v príprave a predstaví sa v meste medovníkov, plochej dráhy a hokeja aj o rok. Pre nežné pohlavie predtým tri razy, ale nie bez prerušenia, bodovala Lady Anne už v rokoch 1891, 1894 a 1896.

Druhý na 124. ročníku Veľkej skončil outsider Al Jaz (dž. Josef Sovka, kurz 77), už s väčším odstupom 13 dĺžok za ním tretí bol ďalší hostiteľ, o čosi viac tipovaný Klaus (dž. Jaroslav Myška, 17), ktorý bral bronz aj vlani.

„Som absolútne spokojný, hoci Al Jaz na nás dosť dotieral. Tempo som miestami pribrzdil, pretože pôda bola zradná. Oráčiny boli rýchle, ale tráva dosť pokropená. Keď sme vybiehali na trávnatý ovál na finiš, vedel som, že sú všetci stále za mnou. Určite to bolo najťažšie z tých troch víťazstiev,“ citoval džokeja Jana Fajtejska web Galopp Reporter.

„Je obdivuhodné, čo dokázala. Honza ju odjazdil skvele a ona bezchybne skákala, takže som tŕpol až v závere. Myslím si, že v najlepšom sa má skončiť. Pre Orphee to teda pravdepodobne bol posledný štart,“ prezradil majiteľ Jiří Trávníček.

„Tohtoročná príprava bola vzhľadom na zdravotné problémy dosť experimentálna. Vedel som teda, že to nebude až také jednoduché. Zvládla to však svojou triedou,“ uviedol kouč Grzegorz Witold Wróblewski.

Do cieľa prišlo 17 koní

Slovenský Cardam (MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. a dž. Jaroslav Brečka) sa na trati vyskytoval v trpezlivej tretej vlne, o kontakt prišiel až po vybehnutí na vonkajší trávnatý ovál a finišoval trinásty. Rodák z Dunajskej Stredy Jiří Kousek skončil v sedle vlastného zverenca Universe of Gracie (133) zo stajne BORS Břeclav Luďka Mikuleckého na lichotivej štvrtej priečke pred Kasimom (dž. Marcel Novák, 21).

Slovenský džokej Lukáš Matuský, ktorý na nedeľňajších sprievodných testoch povzbudivo nazbieral dve prvenstvá s českými koňmi (Marmiton, Shaman) spadol z domáceho Peintre Abstraita (maj. Elektromontáže Svatoslava Mičku, tr. Radek Holčák) na Írskej lavici, teda prekážky hneď za Taxisom, na ktorom sa skončili nádeje tria Amaragon, Nikas, Zulejka (v jej prípade to bol fatálny pád).

Do cieľa sa napokon dostalo 17 z 22 štartujúcich. Britský Lambro (dž. Mark Grant), ktorý sa kvalifikoval až 2. októbra a bol okrem Cardama jediným cudzincom, docválal posledný. Rýchlostný rekord naďalej drží výkonom 8:58,99 min zo sezóny 2008 belka Sixteen.

Josef Váňa už myslí na dôchodok

Legendárny džokej Josef Váňa s rešpektovaným hrdinom edícií 2009 – 2011 Tiumenom (kurz 5) zaostával už od strednej časti trate, pred koncovkou veteráni vôbec neprichádzali do úvahy v súvislosti s poprednými pozíciami a napokon docválali mimo zorného uhla na 16. mieste. „Som najmä rád, že sme obaja zdraví. Teraz už to asi vidím na dôchodok,“ povedal čoskoro 62-ročný Váňa pre Českú televíziu. Neskôr doplnil: „Boli to rýchle a poctivé dostihy, ktoré vyhral najlepší. Na nás to bolo veľa. Už za lesom som vedel, že to nebude dobré. Dnes Tiumen urobil pár chýb, ktoré ho stáli dosť síl.“

Majitelia prvých siedmich v cieli si odnášajú prémie 2 000 000 Kč – 1 100 000 – 700 000 – 500 000 – 350 000 – 200 000 – 150 000.

Slovensko malo zastúpenie tretiu sezónu v rade. Le Jackpot (takisto ako Cardam MPL Racing a tr. i dž. Brečka) finišoval predvlani pätnásty, bol prvým štartujúcim administratívne zo SR od roku 1996 (Voves). Minulý rok Brečka, hrdina Veľkej 1992 s Quirinusom, na trati zastavil Bodyguarda (maj. OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka, tr. Michal Ročák), ktorý odvtedy neštartoval.

Desaťročný hnedý valach s francúzskym pasom Cardam teraz má podľa databázy Závodiska Bratislava (ZB) bilanciu 23 vystúpení, 3 víťazstvá, zárobok 13 638 eur. Do nedele naposledy 28. júna v Pardubiciach skončil v kvalifikačnom súperení na 5800 m ôsmy, bol to jeho prvý štart nad 4500 m od júna 2009.

124. Veľká pardubická steeplechase s Českou poisťovňou v Pardubiciach

– st. ch. – c.-c., Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, celková dotácia 5 miliónov Kč

1. Orphee des Blins (maj. DS Pegas Jiří Trávníčka – Zhoř pri Jihlave, ČR, dž. Jan Faltejsek, stávkový kurz 1,6), 2. Al Jaz (dž. Josef Sovka, 77) ČR, 3. Klaus (dž. Jaroslav Myška, 17) ČR, 4. Universe of Gracie (slovenský džokej Jiří Kousek, 133) ČR, 5. Kasim (dž. Marcel Novák, 21) ČR, 6. Zarif, 7. Trezor, 8. Gauner Danon, 9. Sherardo, 10. Pareto, 11. Soros, 12. Sisi Merble, 13. Cardam (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. a dž. Jaroslav Brečka – Javorec pri Sobotišti, SR), 14. Moula, 15, Rubín, 16. Tiumen, 17. Lambro, nedokončili: pád – Amaragon a Zulejka, strata jazdca – Ter Mill, Nikas a Peintre Abstrait (slovenský džokej Lukáš Matuský)

Čas: 9:08,25 min

Výrok rozhodcov: tuhý boj 0,75 dĺžky – 13 – 1 – 3 – 6 – 5 – krk – 4,5 – krk – 7 – 1 – ďaleko – 0,75 – 4,25 – 5 – ďaleko

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josef Váňa