Na vianočné darčeky minú Slováci podľa prieskumu stovky eur, najviac utrácajú na deti

Nákupy

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Štvrtina Slovákov plánuje minúť za jedlo a nápoje na blížiace sa Vianoce od 80 do 120 eur.

Ako ďalej vyplynulo z prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý vypracovala pre spoločnosť Home Credit, päť percent respondentov zaplatí za predvianočné nákupy viac ako 240 eur. V prieskume sa však objavilo aj 14 % takých, ktorým stačí na predvianočný nákup potravín aj menej ako 40 eur.

Najviac financií do vianočných darčekov

V rámci celkových výdavkov spojených s Vianocami je tradične najvyššou položkou nákup darčekov. Zhruba každý piaty minie na darčeky od 160 do 200 eur. Ďalších asi 20 % sa dokáže dostať pod hranicu 80 eur. No prieskum Home Creditu ukázal, že sú aj takí, ktorí si môžu dovoliť míňať viac.

Približne každý desiaty respondent v prieskume prezradil, že na darčeky minie čiastku prevyšujúcu 200 eur. Aj z prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku vyplynulo, že väčšina ľudí minie na vianočné darčeky do 200 eur, pričom najviac utrácajú na deti, ktoré dostávajú pod stromčekom priemerne 5,5 darčeka.

Vianoce na poslednú chvíľu

Ako informovala UniCredit Bank, ekonomickú silu Vianoc vidieť aj na tržbách obchodníkov. Ich tržby v poslednom mesiaci roka narastú približne o 20 % a december je tak pre nich najsilnejší mesiac v roku.

Prieskum UniCreditu v spolupráci s agentúrou Ipsos tiež ukazuje, že vianočné výdavky a rozpočet rieši väčšina rodičov až na poslednú chvíľu v decembrovom predvianočnom zhone. Viac ako polovica slovenských rodičov si totiž na darčeky neodkladá peniaze vopred.

Koľko ste plánovali/plánujete ešte minúť na Vianoce a vianočné darčeky?

Z prieskumu spoločnosti Kruk zase vyplynulo, že až 18 % Slovákov si berie na darčeky a náklady spojené s vianočnými prípravami úver. Najčastejšie sú to pôžičky do 200 eur, ktoré si berie 11 % Slovákov. Len 7 % respondentov si požičia viac než 200 eur.

“Slováci si požičiavajú na Vianoce častejšie než napríklad na dovolenku alebo na školské potreby pre deti,” uviedla Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom