Na záver slovenský mužský prepadák

Pavol Hurajt
Pavol Hurajt Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

WHISTLER 26. februára (WEBNOVINY) – Slovenská mužská biatlonová štafeta obsadila v piatkových pretekoch na 4×7,5 km na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri v konkurencii 19 družstiev pätnáste miesto. Je to o jednu pozíciu horšie umiestnené ako dosiahli pred štyrmi rokmi v Turíne. Vzhľadom na to, že v roku 2006 na tratiach v Cesane – San Sicariu štartovali v rovnakom zložení, čakal sa od nich určitý kvalitatívny posun smerom hore. Za víťaznými Nórmi zaostali o hrozivých 7:16,0 min.

Tréner Pavel Kobela určil na prvý úsek Miroslava Matiaška. Bolo to pomerne prekvapujúce rozhodnutie, pretože výkonnostne najslabší člen tímu obyčajne bežal tretí alebo štvrtý úsek. Aj keď mladší z bratov Matiaškovcov podal výborný strelecký výkon, bežecky za súpermi nestačil a svojmu bratovi Marekovi odovzdával na 16. pozícii. Slovenské družstvo už vtedy za čelom pretekov zaostávalo o 1:10 min.

Marek Matiaško sa po dobre zvládnutej prvej streľbe v ľahu posunul na 13. miesto, ale stojku pokazil a on klesol opäť na 16. miesto, na ktorom preberal štafetu. Jeho odstup za najlepšími však narástol na 2:45 min. Dušanovi Šimočkovi odovzdával ako pätnásty.

Dušan Šimočko na streľbe v ľahu prvé štyri terčíky trafil, ale piaty ani tromi náhradnými nábojmi už nie, musel ísť na trestný okruh a klesol na 17. miesto. Rovnako dopadol aj na druhej streľbe v stoji a aj keď si svoju pozícia v štartovom poli zlepšil o jeden stupienok, odstup už narástol na vyše päť minút.

Slováci dopili kalich horkosti do dna. Pavol Hurajt, ktorý v posledných rokoch štafetu pravidelne rozbiehal, síce na netradičnom finišmanskom úseku odviedol štandardne dobrý výkon, ale na viac ako pätnáste miesto to nestačilo. Za víťazným Nórskom zaostalo slovenské kvarteto o priepastných 7:16,0 min.

„Určite to nedopadlo podľa našich predpokladov, pretože sme očakávali, že sa pobijeme o pozíciu niekde okolo desiateho miesta. Tréner Kobela určite sám najlepšie vie, prečo urobil poradie pretekárov tak, ako ho urobil. Takto totiž ešte nikdy nebežali. Je to pre mňa sklamanie, najmä ten odstup za najlepšími. Veľmi ťažko sa mi to hodnotí, chváliť nemám koho. Sklamali ma najmä bežecké výkony na prvom a treťom úseku. Servismani odviedli kvalitnú robotu a napriek ťažkým podmienkam pripravili lyže perfektne. Chlapcom však evidentne chýbalo sebavedomie a zdravý ťah na bránu,“ skomentoval výkon slovenského kvarteta prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ŠimočkoMarek MatiaškoMiroslav MatiaškoPavol Hurajt