Najdlhšie vládnuci prezident v Latinskej Amerike zostáva vo funkcii

Evo Morales
Bolívijský prezident Evo Morales. Foto: archívne, SITA/AP

Bolívijský prezident Evo Morales vo voľbách obhájil svoj mandát do ďalšieho funkčného obdobia. Jeho víťazstvo potvrdila volebná komisia, podľa ktorej po zrátaní 99,9 percenta volebných lístkov získal 47,1 percent hlasov. Bývalého prezidenta Carlosa Mesu, ktorý skončil na druhom mieste s 36,51 percentami hlasov, tak porazil o viac ako desať percentuálnych bodov, a preto sa nebudú musieť stretnúť v druhom kole volieb. Mesa, Spojené štáty americké, Brazília, Argentína a Kolumbia však napriek tomu vyzvali na druhé kolo.

Webstránka komisie sa stopla

Ako uviedla hovorkyňa volebnej komisie, 0,01 percenta hlasov v regióne Beni vyhlásili za neplatné a voľby sa tam zopakujú v novembri. Tieto hlasy však podľa nej nie sú dostatočné na zmenu výsledku prezidentských volieb, píše spravodajský portál BBC.

V nedeľu pár hodín po skončení volieb zverejnila volebná komisia prvé výsledky, ktoré naznačovali, že sa bude konať druhé kolo. Následne webstránka komisie na 24 hodín prestala aktualizovať výsledky, a keď znova začala, Morales mal potrebný náskok.

Pozorovatelia z Organizácie amerických štátov (OAS) nad týmto dramatickým posunom vyjadrili obavy, na čo ich Morales obvinil z urážky na cti. Vo štvrtok hodnotenie OAS podporila Európska únia, ktorá uviedla, že najlepším riešením by bolo uskutočniť druhé kolo volieb, aby „vrátilo dôveru a zabezpečilo úplný rešpekt demokratickej voľby Bolívijčanov“.

Generálny štrajk

Od pondelka sa v krajine pre voľby konajú protesty. Demonštranti napríklad podpálili volebné miestnosti v mestách Sucre a Potosí. V stredu sa začal generálny štrajk. Mesa vyzval svojich podporovateľov, aby naďalej pokračovali v protestoch, a obvinil volebnú komisiu, že zmanipulovala výsledky v prospech Moralesa.

Prezident by mal v druhom kole podľa Mesu totiž nižšie šance na výhru, ak by ho podporili kandidáti, ktorí nevyhrali v prvom kole.

Morales je najdlhšie vládnucim prezidentom v Latinskej Amerike a s touto výhrou zostane vo funkcii až do roku 2025.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Evo Morales