Najnovší prieskum: Tieto strany by sa dostali do parlamentu

Skončili sa komunálne voľby, Slováci volili tretí raz v roku
Uzatvorenie volebných miestností a následné sčítavanie hlasov po ukončení komunálnych volieb 2014. Banská Bystrica, 15. november 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa konali parlamentné voľby v druhej polovici novembra, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 36 percent voličských hlasov. V parlamente by tak obsadil 72 mandátov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila od 14. novembra do 21. novembra Agentúra MVK.

Prieskum robili na vzorke 1270 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel. Respondentov sa agentúra pýtala: „Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste dali svoj hlas“. Na voľbách sa pritom určite chce zúčastniť 47,2 percenta opýtaných.

Na druhom mieste by skončila strana Sieť so ziskom 14,9 percenta hlasov a v parlamente by disponovala 30 poslaneckými miestami. Nasledujú KDH so ziskom 10,1 percenta (20 kresiel) a SNS so 6,8 percentami (14 kresiel v parlamente). Do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd, ktorá by získala 6,7 percenta voličských hlasov a teda 14 poslaneckých miest.

Koalícia OĽaNO-NOVA by získala 6,6 percenta hlasov. Ako koalícia dvoch strán však potrebuje na účasť v parlamente sedem percent. Do parlamentu by sa nedostali ani SMK so ziskom 4,4 percenta hlasov, SaS so ziskom 3,7 percenta a SDKÚ-DS so ziskom 2,8 percenta hlasov, za nimi sú SKOK!, ktorý by volili 2,3 percenta respondentov, KSS (1,4 percenta), Ľudová strana Naše Slovensko (1,1 percenta), Šanca (0,8 percenta) a TIP (0,8 percenta). Ostatné strany by volilo 1,6 percenta opýtaných v prieskume.

O výsledkoch prieskumu informoval Pavel Haulík z Agentúry MVK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom