Najsympatickejším národom sú Nemci, najhoršie dopadli Iránci

Nemecko
Foto: Facebook.com/germany

LONDÝN 23. mája (WEBNOVINY) – Najpozitívnejšie vnímaným národom na svete sú Nemci. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu britskej spravodajskej stanice BBC, ktorá ho urobila na vzorke až 26-tisíc respondentov.

Do prieskumu pritom zahrnula 16 štátov sveta, samostatne v ňom figuruje aj Európska únia ako celok. Tej vyjadrilo dôveru takmer 50 percent ľudí, čím sa zaradila približne do stredu rebríčka.

Na chvoste skončil Irán, ktorý má podľa opýtaných najnegatívnejší vplyv na svetové dianie.

Nemcov vníma pozitívne až 59 percent opýtaných, opačný názor vyjadrilo len 15 percent respondentov. Vlani pritom na prvom mieste skončilo Japonsko, ktoré sa tento rok umiestnilo až na štvrtej priečke za druhou Kanadou a treťou Veľkou Britániou.

Podľa berlínskeho korešpondenta BBC Stephena Evansa môže za vysoké umiestnenie Nemecka najmä jeho „aktívna a pozitívna diplomacia“. Nemcov majú najradšej v africkej Ghane ale aj v Španielsku a Francúzsku. Opačná situácia panuje v kríze zmietanom Grécku, kde Nemcov negatívne vníma tesná nadpolovičná väčšina obyvateľov.

Na opačnom konci rebríčka skončil Irán – nesympatizuje s ním až 59 percent opýtaných a pozitívne ho vníma len 15 percent účastníkov prieskumu. S takmer rovnakými číslami skončil aj Pakistan a Severná Kórea a päticu najnepopulárnejších krajín uzatvára Izrael nasledovaný Ruskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom