Najvyšší súd námietku Tiposu v spore s Lemikonom zamietol

Tipos trafika

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Štátna lotériová spoločnosť Tipos neuspela s námietkou zaujatosti voči jednému z členov senátu, ktorý má rozhodnúť vo veci mimoriadneho dovolania v spore o vyplatenie 66 mil. eur cyperskej firme Lemikon. „Najvyšší súd námietku zaujatosti zamietol. Spoločnosť Tipos toto rozhodnutie akceptuje a zvažuje ďalšie právne kroky,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Andrea Stoklasová. Dôvodom podania námietky zo strany Tiposu boli pochybnosti o nestrannosti jedného z členov senátu.

Ďalší postup v spore zo strany Tiposu je tak otázny. Jedným z dôvodov je aj to, že firma momentálne v tomto spore nemá právneho zástupcu. Jej doterajší právnik Ľudovít Krúpa bol totiž podľa medializovaných informácií z tohto zastupovania pred dvoma týždňami stiahnutý. V spore sa na strane štátu angažoval aj zavraždený právnik Ernest Valko.Otázku právneho zástupcu Tiposu v spore so spoločnosťou Lemikon bude riešiť predstavenstvo Tiposu. Termín ešte nie je stanovený,“ konštatovala Stoklasová.

Po zamietnutí námietky Tiposu by tak mohlo prísť aj vyrieknutie definitívneho verdiktu súdu ohľadom mimoriadneho dovolania. Súd však zatiaľ žiadne nové termíny nestanovil. „Termín konania nebol vytýčený,“ uviedol pre agentúru SITA Tlačový odbor Najvyššieho súdu SR. Súd už mal verdikt vyriecť koncom októbra, práve kvôli námietke Tiposu sa tak však napokon nestalo. „Bude možné vo veci ďalej konať až po tom, keď sa o tejto námietke rozhodne,“ konštatoval vtedy predseda senátu Juraj Seman. Podľa neho môže verdikt padnúť už do konca roka, avšak za podmienky, že sa už nevyskytnú podobné procesné prekážky, ako bola námietka Tiposu.

Najvyšší súd SR v rámci mimoriadneho dovolania rieši svoje vlastné právoplatné rozhodnutie z augusta 2008, podľa ktorého Tipos využíval know-how na prevádzkovanie lotériových hier neoprávnene. Na základe tohto rozhodnutia národná lotériová spoločnosť uzavrela dohodu o urovnaní s novým vlastníkom pohľadávky po Športke, cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Podľa tejto dohody mal Tipos Lemikonu zaplatiť takmer 66,4 mil. eur. Zaplatil však len prvú splátku v sume necelých 16,6 mil. eur, keďže v decembri 2008 bol verdikt najvyššieho súdu napadnutý mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora, čím sa vykonateľnosť rozhodnutí súdu odložila.

Podnet generálnemu prokurátorovi na podanie mimoriadneho dovolania proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v prípade Tipos podal koncom novembra 2008 vtedajší opozičný poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Pre túto kauzu sa pritom v skrátenom legislatívnom konaní menil aj Občiansky súdny poriadok. Zmena mala umožniť generálnemu prokurátorovi, aby mohol požiadať o okamžitý odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, kedy Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s. r. o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRTIPOS, a.s.