Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TIPOS logo
28. 10. 2010 13:44 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Verdikt v kauze odsunula námietka Tiposu

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Vyhlásenie verdiktu dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR v súdnom spore štátneho Tiposu so Športkou vo štvrtok odročili. Ako informoval predseda dovolacieho senátu Juraj Seman, stalo sa tak z dôvodu, že jeden z účastníkov konania vzniesol námietku zaujatosti voči jednému z členov dovolacieho senátu. V spore, ktorý trvá už od roku 2000, mal dovolací senát Najvyššieho súdu SR rozhodnúť o tom, či bude musieť Tipos zaplatiť za údajne neoprávnené používanie know-how viac ako 66 mil. eur. Ako informovala hovorkyňa Tiposu Andrea Stoklasová, námietku zaujatosti podala štátna lotériová spoločnosť. „Dôvodom sú pochybnosti o nestrannosti jedného z členov senátu. Ďalšie podrobnosti spoločnosť Tipos vzhľadom na prebiehajúci súdny proces nebude konkretizovať, aby negatívne neovplyvnila rozhodovanie súdu,“ uviedla Stoklasová.

„Bude možné vo veci ďalej konať až po tom, keď sa o tejto námietke rozhodne,“ konštatoval Seman s tým, že lehota na rozhodnutie o námietke zaujatosti je sedem dní. „Kedy bude ďalšie konanie vo veci, neviem odhadnúť,“ doplnil predseda senátu. Definitívny verdikt však podľa neho môže padnúť už aj do konca tohto roka, avšak podmienkou je, aby sa neobjavili ďalšie podobné procesné prekážky. Ako dodal Seman, v námietke nešlo o člena senátu, ktorý bol menený. „Je zo senátu v súlade s rozvrhom práce,“ uviedol predseda senátu.

Najvyšší súd SR v rámci mimoriadneho dovolania rieši svoje vlastné právoplatné rozhodnutie z augusta 2008, podľa ktorého Tipos využíval know-how na prevádzkovanie lotériových hier neoprávnene. Na základe tohto rozhodnutia národná lotériová spoločnosť uzavrela dohodu o urovnaní s novým vlastníkom pohľadávky po Športke, cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Podľa tejto dohody mal Tipos Lemikonu zaplatiť takmer 66,4 mil. eur. Zaplatil však len prvú splátku v sume necelých 16,6 mil. eur, keďže v decembri 2008 bol verdikt najvyššieho súdu napadnutý mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora, čím sa vykonateľnosť rozhodnutí súdu odložila.

Podnet generálnemu prokurátorovi na podanie mimoriadneho dovolania proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v prípade Tipos podal koncom novembra 2008 vtedajší opozičný poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Pre túto kauzu sa pritom v skrátenom legislatívnom konaní menil aj Občiansky súdny poriadok. Zmena mala umožniť generálnemu prokurátorovi, aby mohol požiadať o okamžitý odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, kedy Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s. r. o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

K téme

Najvyšší súd SR rozhodne vo štvrtok v kauze Tipos Najvyšší súd rozhodol v kauze medzi firmami Lemikon a Tipos, spor trval takmer 20 rokov

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X