Najvyšší súd vytýčil verejné zasadnutie s členom zločineckej skupiny známej ako sýkorovci

Súd
Foto: ilustračné, GettyImages

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na utorok verejné zasadnutie s členom zločineckej skupiny známej ako sýkorovci Jozefom R.. Toho Špecializovaný trestný súd trikrát po sebe odsúdil na doživotný trest v rámci procesu so skupinou sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa zvaného Kýbel.

Doživotné tresty

Najvyšší súd však verdikt dvakrát po sebe zrušil. Na verejnom zasadnutí v júni tohto roku nakoniec odvolací súd vinu členov skupiny sýkorovov potvrdil, Jozefa R. prezývaného Čapica však vylúčili na samostatné konanie. Odpykáva si totiž trest v Maďarsku a súdu nezaslal súhlas s konaním v neprítomnosti.

Najvyšší súd SR na júnovom verejnom zasadnutí potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Znamená to, že šéf skupiny Róbert Lališ, známy ako Kýbel a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko, si vo väzení odsedia doživotné tresty.

Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, pôjde do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku, zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest.

Súd uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Zločinné skutky

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranové stanovisko. V ňom odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania skupiny po smrti Sýkoru.

Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral, tvrdil.

Hlavné pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta Lališa, Martina Biháriho a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Biháriho, zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Lališa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Lališ