Nákup smartfónmi v obchodoch má tento rok zaznamenať prelom

Nakupovanie internet smartfon mobil
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – V tomto roku by sa globálny objem nákupov smartfónmi v obchodoch mal zvýšiť o viac ako 1000 percent oproti roku 2014. Vyplýva to zo 14. vydania štúdie spoločnosti Deloitte pod názvom Prognózy pre oblasť technológií, médií a telekomunikácií (TMT). Hoci mobilná peňaženka ešte nenahradí tradičnú peňaženku, v roku 2015 by mal u spotrebiteľov nastať podľa štúdie prelom smerom k širšiemu využívaniu platby smartfónmi v obchodoch.

Deloitte tiež prognózuje, že v roku 2015 sa na celom svete predá 1,35 miliardy smartfónov, ale viac ako miliarda z nich budú modernejšie telefóny – nové telefóny pre tých, ktorí už jeden majú.

„Smartfóny sa už používajú na kontrolu zostatkov, prevod peňazí a transakcie na internete, ale v globálnom meradle sa ešte nestali „mobilnou peňaženkou,“ uviedol riaditeľ consultingu spoločnosti Deloitte na Slovensku Peter Horovčák. Podľa neho by tento rok mal byť prvým rokom, kedy sa vyriešia všetky bežné mobilné požiadavky, čo by malo uľahčiť možnosti platby smartfónom s jednoducho nastaviteľnou bezpečnosťou.

Technológie sa opäť presunú do podnikov

Zo štúdie ďalej vyplýva, že v tomto roku sa zavádzanie technológií začne presúvať späť na podnikový trh. „Minulý rok naznačil odklon od trendu poslednej dekády, ktorým bolo sprístupňovanie informačných technológií spotrebiteľom. Signálom je napríklad relatívne malý záujem spotrebiteľov o nositeľnú technológiu, ako napríklad inteligentné okuliare,“ konštatuje štúdia.

Deloitte však v roku 2015 očakáva, že tieto technológie sa v ešte väčšej miere presunú do podnikov a nositeľné technológie, trojrozmerná tlač, drony a internet vecí budú skôr plniť potreby podnikov ako spotrebiteľov a viesť k ich vyšším tržbám.

Vo väčšine krajín sa má zrýchliť internet

Globálne porastie počet domácností so širokopásmovým internetom o približne dve percentá na 725 miliónov a priemerná rýchlosť širokopásmového internetu vo väčšine krajín sa zvýši o 20 percent. Rozdiel medzi používateľmi s prístupom k najrýchlejšiemu internetu a používateľmi so základnou rýchlosťou sa bude v roku 2015 podľa Deloitte zväčšovať.

Štúdia spoločnosti Deloitte Globálne prognózy pre oblasť technológií, médií a telekomunikácií poskytuje 12 až 18-mesačný výhľad pri kľúčových trendoch na celom svete. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom