Nákup vojenskej techniky pre Slovensko bude efektívnejší s európskymi riešeniami, myslí si Fedor

Martin Fedor
Poslanec Martin Fedor. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanec Martin Fedor (Most-Híd) víta, že premiér Robert Fico presadzuje európske riešenia pri nákupe vojenskej techniky, pretože to je výhodné predovšetkým pre Slovensko.

Ako povedal Fedor štvrtok pre agentúru SITA, zároveň je to trend, ktorý tu v Európe je a ktorý nás môže prirodzene pútať bližšie k Európe.

„Zmodernizujeme armádu, ale efektívnejšie, ako keby sme to robili osobitne,“ uviedol s tým, že každý modernizačný plán by mal mať doložku, kde by bolo vyhodnotené preskúmanie možnosti spolupráce s EÚ a až potom by mal byť predkladaný na schválenie vláde. „Nie sme tak bohatí, aby sme mohli veľké programy zabezpečovať bez spolupráce,“ dodal.

Potrebná spolupráca s Nemeckom

Musíme kúpiť techniku pre pozemné vojsko a rovnako urobiť rozhodnutie pri nákupe lietadiel. Po štvrtkovom pracovnom stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom to povedal predseda vlády Robert Fico.

Premiér zdôraznil, že cieľom je, aby Slovensko nevypadlo z rozhovorov o jadre EÚ. Treba podľa neho spolupracovať s najvýznamnejšími krajinami, napríklad s Nemeckom a Francúzskom.

Európske riešenia pri nákupe techniky

„Prvá oblasť, kde sa od nás bude očakávať európske správanie, je oblasť vojenskej spôsobilosti,“ povedal vo štvrtok Fico s tým, že EÚ spúšťa na jeseň program, v rámci ktorého krajiny so záujmom budú môcť viac spolupracovať v oblasti obrany. Slovensko podľa neho nemôže zaváhať a treba byť súčasťou tejto iniciatívy.

Fico pripomenul, že končia ruské lietadlá Mig 29 a treba prijať rozhodnutie, ako zabezpečíme vzdušnú ochranu SR. Ministra obrany vo štvrtok Fico požiadal, aby sa ministerstvo zapojilo do všetkých iniciatív, ktoré sa týkajú vojenskej spôsobilosti EÚ na jeseň. Požiadal ho tiež, aby pri nákupe techniky hľadal európske riešenia.

„Ak má Slovensko záujem byť v jadre EÚ, musíme ukázať partnerom, že vieme prijímať rozhodnutia, ktoré sú európske a ktoré hovoria, že to myslíme s EÚ úplne presne,“ povedal Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin FedorPeter GajdošRobert Fico
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR