Namiesto pivovaru Stein vyrastú byty i kancelárie

Stein
New Stein, ktorý má vyrásť na mieste bývalého pivovaru Stein v Bratislave. Foto: SITA//ateliér Kubik

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Na mieste bývalého pivovaru Stein v bratislavskom Starom Meste by mali v budúcnosti postaviť byty a nebytové priestory, kancelárie i podzemné parkovisko. To všetko tu chce vybudovať fínska spoločnosť YIT Reding, ktorá do projektu investuje približne 70 miliónov eur. Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ spoločnosti YIT Reding Milan Murcko.

Bývalý pivovar Stein bude aj po vybudovaní obytného komplexu pripomínať budova s kupolou – Kvasiareň. Tú totiž plánuje investor zachovať. „Naozajstnú historickú hodnotu má v súčasnosti len Kvasiareň a sme pripravení veľmi kultivovaným spôsobom zrekonštruovať túto budovu,“ vysvetlil plány investora Murcko. Iný názor však majú pamiatkari, podľa ktorých by mali byť chránené aj pivnice bývalého pivovaru, vodárenská veža či výrobná časť pivovaru.

Rozpor s pamiatkarmi

Pivovar Stein sa zmení na byty a kancelárie
Foto: SITA/ateliér Kubik

Momentálne sme v takom jemnom rozpore s pamiatkarmi, ktorí uvažujú aj o ochrane ďalších budov,“ dodal Murcko. V akom stave sú priestory bývalého pivovaru si budú môcť pozrieť aj obyvatelia mesta. Investor plánuje priestory bývalého pivovaru Stein otvoriť pre verejnosť 8. februára.

Staré Mesto spolu s investorom zvolali k projektu New Stein verejnú diskusiu. Obyvatelia z okolia bývalého pivovaru zaplnili jedáleň v Základnej škole Vazovova. Obyvateľov najviac trápila počas diskusie doprava a parkovanie. Ako počas diskusie uviedol architekt projektu Ivan Kubík, v projekte sa počíta s približne 800 parkovacími miestami a niekoľkými vjazdmi do polyfunkčného objektu New Stein.

Boja sa o parkovanie

Pivovar Stein sa zmení na byty a kancelárie
Foto: SITA/ateliér Kubik

Obyvatelia z okolitých domov sa však obávajú, že ich súčasné parkovacie miesta investor pri výstavbe zbúra a oni nebudú mať kde parkovať. „Je tam 64 parkovacích miest, nesiahneme ani na jedno,“ upokojoval obyvateľov architekt projektu Kubík.

Podľa investora je projekt v súčasnosti vo fáze žiadosti o územné rozhodnutie, začatie výstavby preto odhaduje až na rok 2015. „Presnejší termín by bolo odvážne teraz povedať alebo odhadnúť,“ uviedol generálny riaditeľ Murcko.

Obrazom: Pivovar zaplnia ľudia, budú tu byty i kancelárie

Na mieste bývalého pivovaru by malo v budúcnosti pribudnúť 350 bytov, ďalších 50 nebytových priestorov a približne 10 000 metrov štvorcových kancelárskych plôch. V komplexe by mala byť aj materská škola, počíta sa aj s vybudovaním promenádneho chodníka či chodníka pre cyklistov. „Okrem pôrodnice a cintorína je tam všetko v dostupnosti približne 500 metrov,“ okomentoval projekt jeho architekt Kubík.

Areál bratislavského pivovaru Stein získala v júli 2013 v aukcii spoločnosť DreamField Property, ktorá spolupracuje s fínskou developerskou spoločnosťou YIT Reding. Za areál spoločnosť zaplatila 8,5 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom