Namiesto tankov na prehliadke dajú jedlo chudobným deťom

Chudoba
Foto: SITA, AP

NIKÓZIA 20. septembra (WEBNOVINY) – Každoročná vojenská prehliadka na Cypre sa tento rok bude musieť zaobísť bez tankov a ďalších vozidiel, pričom ušetrené prostriedky pôjdu na financovanie štátneho potravinového programu pre znevýhodnené deti.

Potvrdil to v piatok cyperský minister obrany Fotis Fotiou. Peniaze získané okresaním nákladov na tradičnú prehliadku na októbrový deň nezávislosti tak pôjdu na bezplatné dodávky raňajok pre deti rodičov s nízkym príjmom.

V čase najväčšej hospodárskej krízy od vyhlásenia nezávislosti gréckej časti ostrova bude takúto pomoc podľa odhadov potrebovať 11-tisíc detí. Úrady už minulý mesiac pre nárast ich počtu oznámili zrušenie ovocných džúsov a deti tak dostanú iba sendviče.

Cyprus získal v marci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu úverový program v objeme 10 miliárd eur. Krajina požiadala o zahraničnú finančnú pomoc ako piaty členský štát eurozóny.

Výmenou za poskytnutie záchranného úveru musí vláda v Nikózii ozdraviť svoj prebujnený finančný sektor, zoštátniť časť vkladov a zatvoriť druhú najväčšiu banku na ostrove, ktorú je už takmer 40 rokov rozdelený na grécku a tureckú časť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom