Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko pokryl prvý sneh
Situácia na ceste medzi Popradom a Kežmarkom v blízkosti obce Huncovce. Huncovce, 12. október 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
12. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Napadol prvý sneh, vodičom komplikuje dopravu

POPRAD/VERNÁR 12. októbra (WebNoviny.sk) – Časť Slovákov sa v pondelok prebudila do snehom pokrytej krajiny. Prvý sneh narobil prácu, ako to už býva zvykom, aj cestárom. Najviac zásahov mali hasiči v krajoch na východnom Slovensku. Situáciu komplikuje aj silný vietor. Hasiči vo väčšine prípadov odstraňovali nánosy ťažkého snehu zo stromov a striech, najviac práce mali v Prešovskom a Košickom kraji.

V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča zasahovali od polnoci. „Sledujeme predpoveď počasia a desať dní dopredu sme vedeli, že prichádza takáto vlna. Od polnoci začalo snežiť,“ uviedol pre agentúru SITA Marián Barilla, riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade. Zimnú službu aktivovali v nedeľu o 19:00, začal fungovať aj ich dispečing. Zamestnanci správy ciest sú stále v teréne, do akcie nasadili posypové vozy, sypače, aj nakladače.

Obrazom: Slovensko pokryl prvý sneh

V Poprade napadlo od rána 10 centimetrov ťažkého mokrého snehu. „Od začiatku sneženia boli v uliciach mesta nasadené na chemický posyp ciest a chodníkov dve veľké nákladné vozidlá, dva multicary a jeden nakladač. Nasledujúca denná zmena bola doplnená o tri traktory, ktoré pomáhajú spolu s ostatnou technikou odhŕňať sneh,“ uviedol Peter Fabian zo Správy mestských komunikácií v Poprade (SMK). Okrem techniky bolo do čistenia mesta nasadených aj 40 pracovníkov malých obecných služieb. Tí pomáhajú čistiť stanovištia kontajnerov, z ktorých bol na dnešný deň naplánovaný zvoz odpadu. Čistenie priechodov pre chodcov zabezpečujú pracovníci firmy Brantner.

Cestári sú v teréne nepretržite

Hasiči zasahovali päťkrát aj v Starej Ľubovni, dvakrát v Levoči, rovnako dvakrát v Spišskej Novej Vsi, jeden výjazd mali do Košíc i Gelnice, do Gelnice-Legy a tiež do obce Prakovce (okres Gelnica), kde odstraňovali ťažký sneh zo stromov a striech.

Jedenásť sypačov v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča zabezpečuje cesty prvej, druhej a tretej triedy. „Posypali sme inertným materiálom 66 kilometrov, chemickým materiálom, čiže soľou, 895 kilometrov a napluhovali sme 277 kilometrov. Spotrebovali sme 66 ton kameniva a 89 ton posypovej soli,“ zhodnotil doterajšiu prácu cestárov Barilla. V teréne sú nepretržite, vystriedala sa už nočná zmena s dennou a naďalej sneží. „Všetky vozy, ktoré boli v noci v akcii, sú aj v dennej. Očakávame, že toto počasie bude celý deň až do nočných hodín,“ dodal.

Stav ciest sa môže veľmi rýchlo zmeniť

Operačné stredisko Krajského policajného zboru v Prešove tiež upozorňuje vodičov, že v okresoch Poprad, Stará Ľubovňa a Kežmarok, predovšetkým vo vyšších polohách, sa vytvára na cestách súvislá vrstva snehu. „Žiadame vodičov s letnými pneumatikami, aby sa podľa možností horským priechodom v týchto okresoch vyhli, pretože tvoria prekážky na cestách,“ informovalo operačné stredisko.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) pripravila v nedeľu 44 sypačov, je to polovica vozidiel, ktoré majú cestári k dispozícii. Ako informovala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, cestári v kraji majú k dispozícii viac ako 6200 ton soli a 30-tisíc ton kameňa. „Je to zásoba, ktorá vystačí na celý mesiac,“ potvrdil riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

Podľa jeho slov by cestári mali situáciu zvládnuť, pretože cesty sú ešte nahriate a ich teplota je vyššia ako teplota vzduchu. Situáciu však môže skomplikovať avizovaný silný nárazový vietor, ktorý na cestách vytvára snehové jazyky a záveje. Stav komunikácie sa pri silnom snežení môže zmeniť veľmi rýchlo. Pluhy môžu nastúpiť, až keď sú na ceste tri centimetre snehu, ale pri snehovej pokrývke 10 centimetrov je už cesta označená za nezjazdnú. Prvý zimný výjazd v uplynulej zimnej sezóne zaevidovali cestári v Prešovskom kraji 26. októbra 2014.

Slovensko pokryl prvý sneh
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Prvé zimné zásahy majú za sebou aj v Košickom kraji

Prvé zásah zimnej údržby majú za sebou aj pracovníci Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK). V noci z nedele na pondelok zasahovali na horských prechodoch Dobšinský kopec, Súľová, Gretľa, Grajnár, na úsekoch Smolník – Úhorná, Smolník – Štóssky kopec až po obec Štós. Informovala o tom Zuzana Fejesova, technicko-prevádzková námestníčka Správy ciest KSK.

„Na základe skúseností z minulých rokov k prvým zásahom zimnej údržby dochádza skoro každú zimu na vyššie položených cestách v pôsobnosti stredísk Spišská Nová Ves, Rožňava a Moldava nad Bodvou. Súčasná poveternostná situácia bola predpovedaná včas a pomerne presne, strediská správy ciest boli na zásahy primerane pripravené,“ uviedla Fejesová.

Správa ciest KSK má celkovo k dispozícii 79 sypačov, 31 traktorov, šesť grédrov (stavebný stroj), deväť fréz, 30 nakladačov, šesť nákladných áut s pluhom, päť bez pluhu. V rozpočte kraja sú na zimnú údržbu ciest Košického kraja vyčlenené štyri milióny eur. Výsledná suma však bude závisieť od počasia. Vlani stála zimná údržba 3,35 milióna eur.

Odporúčané články

Časť Slovenska pokryl prvý sneh, platí výstraha Policajti radia vodičom, ako jazdiť po cestách na jeseň

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...