Nápis na Soche slobody je iba pre prisťahovalcov z Európy, vyhlásil riaditeľ úradu imigrácie v USA

Socha slobody
Socha slobody v New Yorku. Foto: archívne, SITA/AP

Známy nápis na Soche slobody v New Yorku vítajúci v krajine prisťahovalcov je o „ľuďoch prichádzajúcich z Európy“ a Amerika chce prijímať migrantov, „ktorí vedia stáť na vlastných nohách„, uviedol to vysoký predstaviteľ administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Slová Kena Cuccinelliho z utorka, riaditeľa Úradu pre štátne občianstvo a imigráciu, zazneli deň po tom, ako Trumpova administratíva oznámila, že sa bude snažiť zamietnuť zelené karty (povolenie na prácu v krajine, pozn. SITA) migrantom, ktorí sa usilujú o zdravotnícke služby, potravinové lístky, poukazy na bývanie alebo inú verejnú pomoc.

Uprednostňovanie bohatších migrantov

Tento krok a Cuccinelliho obrana vyvolali protesty zo strany demokratov a obhajcov imigrácie, ktorí tvrdia, že táto politika uprednostňuje bohatších migrantov a znevýhodňuje tých z chudobnejších krajín Latinskej Ameriky a Afriky.

Táto administratíva konečne priznala, čo sme po celý čas vedeli: Myslia si, že Socha slobody sa vzťahuje iba na bielych ľudí,“ uviedol vo svojom tweete Beto O’Rourke, bývalý zástupca Texasu v Snemovni reprezentantov, ktorý sa momentálne ako kandidát na prezidenta uchádza o nomináciu Demokratickej strany pre tento úrad.

Mexických imigrantov nazval kriminálnikmi

Prezident Trump sa čoraz viac prikláňa k reštriktívnej imigračnej politike, ktorá aktivizuje jeho podporovateľov a pomohla mu vyhrať v roku 2016 prezidentské voľby. Pohŕdavo sa tiež vyjadroval o imigrácii z afrických alebo väčšinovo hispánskych krajín.

Mexických imigrantov nazval počas prezidentskej kampane sexuálnymi násilníkmi a kriminálnikmi. Minulý rok v súkromnom rozhovore označil stredoamerické a africké štáty za „špinavé diery“ (shithole, pozn. SITA) a navrhol, aby Spojené štáty prijímali viac migrantov z európskych krajín, ako napríklad z Nórska s prevažne belošským obyvateľstvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKen Cuccinelli