Národná koalícia vyzýva vládu, aby odmietla problematické nariadenie Európskej únie o migrácii

Utečenci, migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Strana Národná koalícia vyzýva vládu, aby jednoznačne odmietla návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európy, ktorým sa zriaďuje Fond pre azyl a migráciu.

Postranné úmysly bruselských byrokratov

„Strana nespochybňuje, že problémy, ktoré spôsobila a stále spôsobuje nelegálna migrácia, treba riešiť aj rozpočtovým opatrením na úrovni Európskej únie“, v zriadení fondu však strana vidí skôr „snahu o postranné úmysly bruselských byrokratov prepašovať pomocou vzniku fondu aj spoločný azylový systém, ktorý poznáme z návrhov Dublin IV“. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Szmrecsányi, z tlačového oddelenie Národnej koalície.

„V návrhu sa vyslovene píše, že z pohľadu rozsahu svojej pôsobnosti a oprávnených opatrení je politickým cieľom fondu prispievať k účinnému riadeniu migračných tokov, posilniť a rozvíjať všetky aspekty spoločného európskeho azylového systému vrátane jeho vonkajšieho rozmeru, podporovať legálnu migráciu do členských štátov,“ informuje predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová a dodáva, že strana však nemôže súhlasiť predovšetkým s prvými dvoma cieľmi, ktoré si fond dáva.

Kritériá poškodia aj Slovensko

„Nariadenie je problematické aj v parametroch prideľovania finančnej pomoci, ktorá sa plánuje vo výške 10 miliárd eur. Tieto kritéria vyslovene poškodzujú krajiny ako Slovensko, pretože sú šité pre štáty s veľkým počtom obyvateľov,“ upozorňuje podpredseda strany Marek Para.

Ako informuje ministerstvo vnútra na svojej internetovej stránke, Fond pre azyl, migráciu a integráciu má za cieľ prispievať k účinnému riadeniu migračných tokov, posilniť a rozvíjať spoločný európsky azylový systém, podporovať legálnu migráciu do členských štátov v súlade s ich hospodárskymi a sociálnymi potrebami, posilňovať stratégiu, ktorá prispeje k boju proti nelegálnemu prisťahovalectvu s dôrazom na udržateľnosť návratu a účinné opätovné prijatie v krajinách pôvodu a tranzitu a posilňovať solidaritu a rozdelenie zodpovednosti medzi členskými štátmi Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMV Ministerstvo vnútra SRRada Európy