Národniari navrhujú dať do ambulancií aj praktické sestry, Cigániková však hovorí o odbornosti

sestry
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – V ambulanciách lekárov by mohli namiesto zdravotných sestier pracovať aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti.

Návrh na výbore prešiel

Vyplýva to z návrhu, ktorý na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo presadil jeho predseda Štefan Zelník. Na sociálnej sieti o tom informovala poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS).

Zelník svoj návrh pripojil k návrhu novely zákona o omamných látkach, o ktorom budú poslanci rokovať na septembrovej schôdzi. Návrh podľa Cigánikovej okrem koaličných poslancov podporili aj Alan Suchánek (OĽaNO) a Zuzana Šebová (Sme rodina). Proti bola Cigániková, zdržal sa Marek Krajčí (OĽaNO).

Rozdiel so zdravotnou sestrou

Ako upozornila Cigániková, na absolvovanie odboru praktická sestra stačí študovať dva roky, zatiaľ čo na zdravotnú sestru treba minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a presne stanovený počet hodín praxe.

„Vravela som to. Toto bol skutočný zámer tohto opatrenia (premenovanie zdravotníckeho asistenta na praktickú sestru, pozn. red.),“ uviedla Cigániková . „Ľudia ťažšie rozoznajú rozdiel medzi sestrou a sestrou a teda bude menší odpor,“ skonštatovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alan SuchánekJana CigánikováMarek KrajčíŠtefan ZelníkZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana