Ako zrýchliť MHD v Bratislave? Podujatie Climathon prinieslo nápad na zefektívnenie trás na niektorých miestach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mhd, autobus
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy mestskej hromadnej dopravy (MHD). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

„Uplynulý víkend sa konal 2. ročník mestského Climathonu – podujatia, ktoré na 48 hodín spojilo kreatívne tímy v riešení výziev hlavného mesta,“ uviedla. Počas víkendu 22. – 24. októbra sa v priestoroch coworkingového centra stretlo 70 ľudí a ďalších 50 sa pripojilo online.

Porovnanie a vyhodnocovanie dĺžky cesty

„Víťazné riešenie ukazuje, ako zefektívniť trasy MHD na miestach, kde je výrazne pomalšia ako cesta autom,“ dodala.

Víťazný tím KANthon prišiel s nápadom ako porovnávať a vyhodnocovať dĺžku cesty autom s MHD medzi rôznymi miestami v Bratislave. „Vďaka tomu môže mesto aj obyvatelia vedieť, ktoré trasy sú rýchlejšie autom a ktoré MHD,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

Práca s reálnymi dátami

Výzvou 2. ročníka bola odolná Bratislava, ktorá sa stará o svojich obyvateľov a prostredie. „Tímy dátových analytikov, programátorov, politológov, dizajnérov či environmentálnych expertov sa zamerali na dátové modely a riešenia vytvorenia elektronabíjacej siete, mapovania zmien klímy a dopadov na konkrétne lokality v meste či zachovanie biodiverzity a opeľovačov,“ vysvetlila Rajčanová.

Tímy pracovali počas víkendu s reálnymi dátami, ktoré pre Climathon okrem mesta Bratislava a jej organizácií poskytli aj spoločnosti Swiss Re, ZSE, Solargis, Meteomatics a PowereX. „Počas celej akcie boli pre účastníkov k dispozícií aj experti z platformy na analýzu dát Databricks,“ doplnila.

Dôraz na zapojenie obyvateľov

Eva Streberová ako jedna z mentoriek motivovala tímy k tomu, aby sa pozerali do budúcna a predstavili si, že ich analytický nástroj, ktorý vyhodnocuje dopady extrémneho sucha, klesajúceho množstva zrážok či rastúce znečistenie, ovplyvní tvorbu územného plánu.

Počas víkendu zapojené tímy vytvorili celkovo 15 projektov zameraných na zmiernenie dopadov klimatických zmien v Bratislave. Porota pri výbere víťazných riešení posudzovala kritéria ako napríklad, či prispieva k riešeniu problémov mesta, či sa riešenie dá reálne nasadiť, jeho užitočnosť a inovatívnosť.

„Všetky predstavené projekty spája dôraz na využívanie dát a zapojenie obyvateliek a obyvateľov,“ skonštatovala Rajčanová.

Climathon, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy, organizovalo mesto Bratislava spolu s inovačnou poradenskou spoločnosťou Civitta, hlavným partnerom Swiss Re, partnermi ZSE, Vacuumlabs a komunitným partnerom HubHub. Climathon je iniciatíva európskej organizácie EIT Climate-KIC, ktorá má za cieľ podporovať zavádzanie zelených riešení v rámci EÚ.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Rajčanová
Firmy a inštitúcie MeteomaticsPowereXSolargisSwiss ReZSE Západoslovenská energetika