Autodopravcovia a Žltý Anjel vítajú zmenu dodávateľa značiek s evidenčnými číslami, no majú požiadavky

UNAS, autodopravcovia, kamióny
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a Asociácia Žltý Anjel Asistance 24 vítajú zmenu dodávateľa značiek s evidenčnými číslami pre motorové vozidlá a ušetrenie financií v objeme 45 %.

Zároveň vyzývajú vládu a ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na zníženie sumy pre motoristov za vydanie evidenčných čísel o 20 percent.

Platia najvyššie mýto v Európe

Ako vo štvrtok informovali obe organizácie, rezort financií tiež žiadajú znížiť poplatky za prihlasovanie vozidiel podľa zákona o správnych poplatkoch.

„Tieto poplatky zaviedla minulá vláda a sú stanovené podľa výkonu motora v kilowattoch. Bolo by vhodné, keby vláda spravila niečo aj pre motoristov a znížila tieto poplatky aspoň o 20 %,“ uviedli v stanovisku.

Slovenskí dopravcovia podľa nich platia najvyššie mýtne poplatky v Európe, preto by privítali, keby sa vláda začala zaoberať problémami dopravcov a radových motoristov, ktorí odvádzajú do štátneho rozpočtu nemalé financie v podobe platby za diaľničné známky, mýta, či dane z pohonných hmôt.

Už predtým obe organizácie kritizovali rozhodnutie ministerstva dopravy a výstavby o spoplatnení mýtom dvoch diaľničných úsekov D1 a D2 v hlavnom meste od marca tohto roka.

Ďalšie úseky by sa nemali spoplatňovať

„Po rokovaniach s ministrom dopravy nám bolo prisľúbené, že sa nebudú spoplatňovať ďalšie úseky a ani obchvat Bratislavy,“ informovali UNAS a Asociácia Žltý Anjel Asistance 24.

Ministerstvo dopravy a Národnú diaľničnú spoločnosť vyzývajú rokovať a prehodnotiť uvedené rozhodnutie, nakoľko to podľa nich zvýši náklady regionálnych dopravcov.

Bratislavské úseky D2 Lamač – Pečňa a D1 Pečňa – Prístavný most sú od 1. januára 2022 opäť zaradené do siete vymedzených úsekov ciest s výberom mýta a od marca budú mýtom aj spoplatnené pre motorové vozidlá nad 3,5 tony.

Cieľom je odľahčiť dopravu v Bratislave

Dva úseky vnútorného diaľničného obchvatu hlavného mesta budú spoplatnené len pre vozidlá s povinnosťou platiť mýto, teda pre nákladné automobily či autobusy.

„Cieľom tejto zmeny je odľahčiť dopravu v Bratislave tým, že časť tranzitu sa presunie z Prístavného mosta na obchvat D4,“ informovalo ministerstvo dopravy s tým, že uvedené úseky zostávajú pre osobné autá bezplatné.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Asociácia Žltý Anjel Asistance24UNAS Únia autodopravcov Slovenska