Autodopravcovia sa ohradzujú voči tvrdeniam Doležala, že ich rétorika je teroristická

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 1. decembra, 14:01

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) sa vyhradzuje voči tvrdeniam ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala, podľa ktorého je rétorika zástupcov združenia autodopravcov teroristická, militantná a štrajková. Ako informoval šéf UNAS Stanislav Skala, používanie takýchto expresívnych označení na adresu druhej strany neprispieva k budovaniu vzájomnej dôvery a porozumenia.

Upozorňovali na neúnosnú situáciu autodopravcov

UNAS však verí, že súčasné obdobie verbálnych výpadov sa upokojí a medzi obomi partnermi nastane obdobie spolupráce na riešení veľkých a reálnych problémov v autodoprave.

Stanislav Skala pripomenul, že UNAS dlhodobo, ešte za čias vlád strany Smer-SD upozorňoval na neúnosnú situáciu daňového a poplatkového zaťaženia autodopravcov.

Podľa Stanislava Skalu UNAS na neriešené otázky reagoval protestnými zhromaždeniami a výsledkom toho bol prísľub vlády na radikálne zníženie dane z motorových vozidiel a úľav na mýte.

„UNAS vítalo zmenu vlády ako prísľub nového prístupu k podnikateľom a podmienkam ich fungovania. Rozpory medzi UNAS a rezortom dopravy a výstavby vznikajú z rozporných vyjadrení ministra a zástupcov rezortu dopravy na rokovaniach zo zástupcami autodopravcov na jednej strane a pred novinármi na strane druhej. Tiež sa len veľmi ťažko presadzujú nároky autodopravcov, ktoré im zástupcovia vlády v minulosti priznali. UNAS veľmi trpezlivo čaká na realizáciu jednotlivých prísľubov a nepristúpilo na žiadnu formu protestov,“ zdôraznil šéf UNAS.

Zmeny v mýtnom systéme potrebujú čas

Minister dopravy a výstavby v minulosti už viackrát kritizoval spôsob prístupu predstaviteľov UNAS k rokovaniam o riešení problémov autodopravcov.

Upozornil, že viaceré zmeny potrebujú čas a niektoré zmeny, ako napríklad okamžitú zmenu v súčasnom mýtnom systéme, sa nedajú realizovať, lebo Slovensko je právny štát, platia tu zákony a aj už uzavreté zmluvy.

Zároveň odmietol vyhrážanie sa a vydieranie zo strany UNAS štrajkmi, blokáciami ciest a hraničných priechodov. Absenciu predstaviteľov UNAS na poslednom rokovaní s predstaviteľmi autodopravcov Andrej Doležal vysvetlil tým, že rokuje s tými, s ktorými sa dá jednať slušne a ktorí sú schopní prijať aj kompromisy.

„Naše dvere sú vždy otvorené pre kohokoľvek, kto má záujem o slušnú a vecnú diskusiu,“ uviedol pre agentúru SITA Ivan Rudolf, poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIvan RudolfStanislav Skála
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska