Vlaky zadarmo zatiaľ dôchodcom zostali, ale Kollár im adresoval výzvu (video)

Vlak, železnice
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 28. apríla, 17:15

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v pondelok na sociálnej sieti Facebook oznámil, že vlaky zadarmo pre dôchodcov zatiaľ dočasne nestopnú, ale adresoval im výzvu, aby obmedzili cestovanie.

O návrhu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nominant Sme rodina) na dočasné pozastavenie bezplatnej prepravy dôchodcov nad 62 rokov do odvolania tak vláda v utorok nerokovala. Prijať takéto rozhodnutie odporúčal Ústredný krízový štáb SR vzhľadom na zvýšený počet dôchodcov vo vlakoch, opatrenie malo obmedziť ich záujem o využívanie železničnej dopravy pre hrozbu nákazy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nárast počtu dôchodcov vo vlakoch

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v poslednom týždni zaznamenala nárast počtu dôchodcov vo svojich vlakoch. Spomínaný návrh ministra dopravy a výstavby vzhľadom na fakt, že ide o najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva, preto označila za správny. Štátny vlakový osobný dopravca očakával, že dočasné pozastavenie bezplatnej prepravy dôchodcov by pomohlo a ich počet by vo vlakoch klesol.

Viac o téme: Koronavírus

„Je veľmi dôležité, aby seniori v ich vlastnom záujme necestovali, pokiaľ to nie je bezpodmienečne nutné. Samozrejme, bezplatná preprava nie je len pre starších ľudí, medzi dôchodcov patrí široké spektrum ľudí rôznej vekovej kategórie, spomedzi ktorých mnohí majú na cestovanie vážne dôvody, či už je to práca, alebo nevyhnutná návšteva lekára,“ uviedol v utorok pre agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Koľko penzistov ZSSK prepravila

ZSSK po zavedení prevádzkových opatrení súvisiacich s koronavírusom od polovice marca prepravila za týždeň 32-tisíc dôchodcov, zatiaľ čo za posledný týždeň ich počet vzrástol na 42-tisíc, čo je zhruba o tretinu viac.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Z toho jasne vyplýva, že táto skupina cestujúcich zaznamenáva zjavný nárast. Ak by sme porovnali identické obdobie (20. – 26. 4.) za roky 2019 a 2020, tak aj z týchto údajov jasne vyplýva, že počet prepravených dôchodcov v súčasnosti stúpa,“ upozornil Kováč.  „Kým v roku 2019 tvoril podiel dôchodcov z celkového počtu prepravených cestujúcich 13,8 %, v roku 2020 ich podiel predstavuje 22 %,“ priblížil hovorca.

ZSSK prepravila od 1. do 26. apríla 2020 celkovo takmer 600-tisíc cestujúcich, dôchodcovia s nárokom na bezplatnú prepravu tvorili 20,6 %. Vo vlakoch národného dopravcu bolo od 1. do 19. apríla v pracovných dňoch od 3 291 do 6 674 dôchodcov denne (pri medziročnom poklese od 31,5 % do 95,6 %) a cez víkendy od 1 058 do 3 537 seniorov (menej o 72 % až 92 %).

Žiaci a študenti už dočasne platia

V minulom týždni od pondelka 20. do piatka 24. apríla cestovalo vlakmi od 6 708 do 7 248 dôchodcov denne (pokles 33,7 % až 96 %), v sobotu 25. a nedeľu 26. apríla ich bolo 3 870, resp. 3 364 (menej o 74,8 %, resp. o 74,6 %).

Nárok na bezplatnú vlakovú prepravu dôchodcov majú poberatelia starobného a predčasného starobného dôchodku, sirotského, vdovského alebo vdoveckého či invalidného dôchodku. Môžu ju využívať aj poberatelia dôchodku manžela, resp. manželky, sociálneho dôchodku, ako aj poberatelia vdovského alebo výsluhového, sirotského a invalidného výsluhového dôchodku.

Bezplatná preprava detí, žiakov a študentov je dočasne pozastavená už od 1. apríla so zámerom obmedziť ich cestovanie vlakmi v období pandémie. „Zrušenie bezplatnej prepravy pre detí, žiakov a študentov určite splnilo svoj cieľ, pretože počet tejto skupiny vo vlakoch ZSSK značne klesol,“ dodal hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR