Bratislavské letisko už funguje štandardne, pre snehovú kalamitu bolo uzavreté niekoľko hodín (video)

Letisko M.R.Štefánika

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave už obnovilo svoju bežnú prevádzku po viac ako sedemhodinovom uzavretí pre nepriaznivé počasie počas predchádzajúceho dňa.

V štandardnom režime funguje od štvrtkového večera od 20:00, informovalo o tom na sociálnej sieti.

Plánované prílety aj odlety

Najväčšie domáce letisko v piatok ráno vybavilo prvé pravidelné lety spoločností Wizz Air a Ryanair. V tento deň je podľa letového poriadku plánovaných trinásť príletov a dvanásť odletov takmer výlučne na pravidelných linkách dopravcov.

Pre nepriaznivé meteorologické podmienky vo štvrtok bolo bratislavské letisko uzavreté od 12:40 až do večera, zrušené boli viaceré lety. Ako informovala hovorkyňa letiska Zuzana Drobová, z dôvodu bezpečnosti bola na základe meraní brzdných účinkov dráhy celková doba uzávery letiska počas predošlého dňa určená zhruba na sedem hodín, vrátane dočisťovania kritických snehových valov.

Rozhodnutie o uzatvorení letiska pre leteckú prevádzku padlo približne v čase o 12:30. Do tohto času aj vďaka nasadeniu nášho letiskového personálu bezpečne odleteli všetky pravidelné linky. Meteorologická situácia sa počas dňa zhoršovala, spád zrážok bol natoľko intenzívny, že nepomáhal ani chemický zásah,“ podotkla Drobová. Aj napriek kontinuálnemu procesu čistenia vzletovo-pristávacej dráhy od štvrtkového rána bola uzávera letiska podľa hovorkyne nevyhnutná z dôvodu udržania bezpečnosti leteckej prevádzky. „Spád zrážok v tuhej forme bol natoľko mohutný, že podľa predpisov a postupov nebolo možné vykonať bezpečné pristátie a vzlet z dráhy,“ upozornila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nezrušili žiadne pravidelné lety

Vzletovo-pristávacie dráhy pre bezpečné pristátia a vzletu lietadiel musia spĺňať prísne kritéria brzdných účinkov, preto v prípade zlých poveternostných podmienkach ako je sneženie či silný vietor, sú dráhové systémy na kritický čas uzatvorené. „Poveternostné podmienky príslušné letiskové oddelenie pravidelne monitoruje, na dráhové systémy sme vo štvrtok zabezpečili personálne obsadenie v počte 17 zamestnancov, 6 špeciálnych letiskových zametačov, špeciálne vozidlo vykonávajúce postrek nemrznúcej kvapaliny a aj posypový mechanizmus,“ priblížila Drobová.

Vďaka koordinácii všetkých prevádzkových zložiek letiska podieľajúcich sa na vybavovaní liniek podľa hovorkyne neboli vo štvrtok zrušené žiadne pravidelné prílety ani odlety. „Odlet pravidelnej linky Ryanairu do Dublinu bol omeškaný o 73 minút v dôsledku silného sneženia, procesu odnámrazovania lietadla a odhŕňania a sypania dráhy pred odletom linky. V dôsledku nepriaznivej meteorologickej situácie boli zrušené len lety všeobecného letectva, ktoré boli buď presmerované na iné letiská, resp. ich let bol presunutý na dnešný deň,“ dodala hovorkyňa bratislavského letiska Zuzana Drobová.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zuzana Drobová
    Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaRyanairWizz Air