Čína uplatnila nové pravidlo voči niektorým lietadlám ruských aeroliniek, nesmú vstupovať do vzdušného priestoru krajiny

Ruské letisko
Foto: SITA/AP

Čína podľa ruského spravodajského média RBK zakázala ruským leteckým spoločnostiam vstupovať do svojho vzdušného priestoru dopravnými lietadlami, ktoré nie sú v ruskom vlastníctve.

Putin spochybnil vlastníctvo lietadiel

Peking o tom rozhodol po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin spochybnil vlastníctvo lietadiel, keď umožnil ich preregistrovanie v Rusku, aby sa letecké firmy vyhli ich zhabaniu v rámci sankcií proti Moskve pre jej útok na Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Európska únia, v ktorej sídlia veľké firmy podnikajúce v oblasti lízingu lietadiel, zakázala predaj a lízing lietadiel ruským leteckým firmám vo februári. Putin reagoval v marci schválením preregistrácie, čo vyvolalo dohady, že zahraniční majitelia lietadiel prídu o svoje stroje v hodnote miliárd dolárov.

Čína kritizuje sankcie voči Rusku

Čínsky letecký regulátor požiadal minulý mesiac všetky zahraničné letecké firmy, aby mu predložili aktualizované informácie o vlastníctve lietadiel, uviedlo ruské spravodajské médium RBK s odvolaním sa na dva nemenované zdroje. Podľa RBK ruské aerolinky, ktoré nepredložia doklady, že ich lietadlá boli „odhlásené v zahraničí“, nesmú vstupovať do čínskeho vzdušného priestoru.

Čínsky úrad pre civilné letectvo ihneď neodpovedal na otázku, či môže potvrdiť toto rozhodnutie. Peking kritizuje západné sankcie voči Rusku, ale zdá sa, že sa vyhýba krokom, ktoré by sa mohli považovať za pomoc Moskve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie EU Európska únia