Diaľničiari sú na zimu dobre pripravení, s údržbou ciest začnú od novembra

Traktor, zimná údržba ciest
Foto: ilustračné, Getty Images

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začne so zimnou údržbou diaľnic či rýchlostných ciest od 1. novembra. Informovala o tom v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Pre zimnú údržbu, ktorú NDS zabezpečuje na viac než 1 200 kilometroch ciest, majú diaľničiari pripravených 167 sypačov, 15 vozidiel s pluhom, 14 traktorov s radlicou, 2 traktory so sypačom, 19 snehových fréz a 41 nakladačov.

Tie budú spolu obsluhovať 550 kilometrov diaľnic, 210 kilometrov rýchlostných ciest, 145 kilometrov ciest 1. triedy, 78 kilometrov parkovísk, odpočívadiel a privádzačov a 219 kilometrov križovatiek.

Diaľničiari už robia prípravy na zimu

Pred každou zimou NDS preveruje stav odvodňovačov, ako aj ochrany mostných objektov pred pohybom ľadu. Zároveň preskúšava všetky mechanizačné a dopravné prostriedky zaradené do výkonu zimnej služby a postupne rozmiestňuje aj protisnehové zábrany a bariéry na miestach, kde sa tvoria snehové záveje.

Zimnú pohotovosť bude zabezpečovať 102 dispečerov zimnej služby, 15 vedúcich stredísk a 548 ostatných prevádzkových zamestnancov, teda spolu 665 pracovníkov.

Posypového materiálu majú dostatok

Pre potreby pohotovostnej rezervy má NDS v Bešeňovej vyčlenený veľkokapacitný sklad s 15-tisíc tonami posypového materiálu. Sklad je určený výhradne na skladovanie chemického posypového materiálu a umožňuje aj distribúciu posypového materiálu pomocou cisterien do síl.

V Liptovskom Mikuláši majú diaľničiari naskladnených aj 20 ton chloridu vápenatého s účinnosťou do teploty -15 stupňov Celzia. Strediská v Košiciach, vo Zvolene, v Novej Bani, Liptovskom Mikuláši a Bratislave majú naskladnený aj inertný materiál v objeme takmer 700 ton. Tým sa prioritne posýpajú najmä vybrané úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy, ako aj ochranné pásma vodných zdrojov.

Prvý zimný výjazd bol v októbri

Prvý tohtoročný zimný výjazd absolvovala technika NDS už 12. októbra pod Tatrami na úseku diaľnice D1 Važec – Poprad, Tatry. Teplota v daný deň dosahovala -1,5 stupňa Celzia a chladné počasie bolo sprevádzané aj snežením. NDS však uvedenú situáciu predpokladala a bola na ňu pripravená.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť