Dopravný podnik mesta Prešov si pripomenie 60. výročie prevádzky trolejbusov, vypraví nostalgickú linku

Trolejbus, MHD Prešov

Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP) si v piatok 13. mája pripomenie 60. výročie prevádzky trolejbusov. Na významný míľnik v histórii prešovskej Mestskej hromadnej dopravy si budú môcť zaspomínať aj cestujúci počas nostalgickej jazdy linky 60 trolejbusom Škoda 14 TrM s číslom 123. Jazdiť bude v sobotu 14. mája popoludní.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, nostalgická linka 60 vykoná celkovo tri obrátky, pričom postupne prejde úsekmi tratí v Nižnej Šebastovej, na Sídlisku III, Solivare a na záver na Sekčove.

Výstava fotografií v trolejbuse

„Trasa je zvolená tak, aby trolejbus prešiel najvyťaženejšími úsekmi siete a mohol tak potešiť čo najviac záujemcov. Vzhľadom na rekonštrukciu mosta na Škultétyho ulici budú úseky na uliciach Obrancov mieru, 17. novembra a Budovateľskej vynechané,“ vysvetlil Tomek.

Cestujúci si budú môcť v trolejbuse pozrieť výstavu fotografií, ktoré zachytávajú minulosť aj súčasnosť trolejbusovej dopravy v Prešove. V označovačoch bude možné označiť si pamätný cestovný lístok a pre najmenších bude prichystané malé prekvapenie. „Preprava na nostalgickej linke 60 bude pre všetkých cestujúcich bezplatná,“ zdôraznil hovorca.

Menil sa aj vozový park

Éra trolejbusov v prešovskej mestskej doprave odštartovala 13. mája 1962, keď do ulíc Prešova po prvý raz vyštartovali trolejbusy. Spustenie prevádzky trolejbusovej linky č. 1, ktorá dodnes premáva v nezmenenej trase, prilákalo stovky záujemcov. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila na dnešnej Hlavnej ulici.

V ďalších desaťročiach pribudli kilometre nových tratí, postavené boli ďalšie dve trakčné meniarne a prevádzka sa rozšírila na nové sídliská. Postupným technickým pokrokom sa menil aj vozový park. „V období posledných mesiacov vypravujeme na všetkých našich trolejbusových linkách len nízkopodlažné trolejbusy, prioritne klimatizované,“ pripomenul Tomek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov