Kabinet súhlasil s uvoľnením tristotisíc eur pre Bardejov na výstavbu mosta

Ilustračné foto: Slovenská správa ciest.

Mesto Bardejov požiadalo o pomoc vo výške tristotisíc eur pri výstavbe nového mosta v mestskej časti Dlhá Lúka. Terajší most bol poškodený pri povodniach ešte v minulom desaťročí

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Štát poskytne mestu Bardejov finančnú pomoc vo výške tristotisíc eur na výstavbu nového mosta. Vláda súhlasila s návrhom ministerstva financií na uvoľnenie uvedenej sumy na žiadosť mesta Bardejov. Peniaze sú určené na výstavbu mosta v mestskej časti Dlhá Lúka, keďže súčasný most na rieke Kamenec bol poškodený pri povodniach ešte v minulom desaťročí.

Celkové náklady na stavbu mosta sú takmer 428 tisíc eur 

Ako vyplýva z materiálu, celkové rozpočtové náklady na výstavbu nového mosta so zahrnutím nákladov na vyvolané investície predstavujú podľa objektovej skladby projektu takmer 428 tis. eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Náklady na výstavbu samotného objektu mosta sú skoro 346 tis. eur. Mesto chce s vlastnými finančnými zdrojmi pokryť náklady na vyvolané investície a rezervu na nepredvídané výdavky v predbežnej výške viac ako stotisíc eur.

Most opakovane poškodený povodňami museli uzavrieť

Teleso mosta v Dlhej Lúke bolo pri povodni v roku 2001 poškodené a mesto zabezpečilo nevyhnutné opravy tak, že most bol opäť prevádzkyschopný.

Nasledujúce povodne spôsobili opakované škody a narušenie technického stavu, a to predovšetkým nosného stredového piliera. Povodeň v roku 2010 poškodila konštrukciu mosta, mostovky a stredový pilier v takom rozsahu, že po statickom posúdení bolo nutné most uzavrieť,“ uvádza sa v materiáli.

Z odborného stavebno-technického posúdenia vyplynulo, že most bol hodnotený stavebným stavom VII – havarijný a poškodenie dosiahlo takú mieru, ktorej odstránenie nie je možné opravou ani rekonštrukciou a je nevyhnutné most zbúrať a potrebné cestné prepojenie cez rieku Kamenec zabezpečiť výstavbou nového mosta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR