Košický kraj posilní prímestskú autobusovú dopravu, spoje budú jazdiť v prázdninovom režime

Arriva odmieta spochybňovanie svojej ponuky na autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji. Foto: Arriva

Košický samosprávny kraj (KSK) mení od pondelka režim prímestskej autobusovej dopravy z mimoriadneho na prázdninový. Denne vypraví 364 autobusov, čo je o 77 viac ako v mimoriadnom režime. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Napriek mimoriadnemu cestovnému poriadku, ktorý v Košickom kraji platil od 1. apríla z dôvodu zamedzenia šírenia nového koronavírusu, kraj denne uhrádzal na prímestskú dopravu zo svojho rozpočtu viac ako 67-tisíc eur. Po novom sa náklady v prázdninovom režime zvýšia na približne 88-tisíc eur.

Zmeny prinieslo uvoľňovanie opatrení

Zmeny v prímestskej autobusovej doprave so sebou prinieslo uvoľňovanie opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Viac o téme Koronavírus

Za posledné dva týždne stúpol počet prepravených osôb z približne 18-tisíc na 23-tisíc denne. Okrem toho prišlo v železničnej doprave k úprave grafikonu, podľa ktorého musíme zabezpečiť nadväznosť spojov aj v autobusovej doprave. Oproti súčasnému cestovnému poriadku bude denne premávať o 77 autobusov viac. Predbežne rátame s tým, že prázdninový režim bude platiť dovtedy, pokým sa neobnoví povinná školská dochádzka na školách,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V prázdninovom režime najazdia prímestské autobusy v kraji denne o takmer 17-tisíc kilometrov viac oproti doterajšiemu režimu.

Naďalej platia prísne hygienické opatrenia

Zmeny sa dotknú zmluvných dopravcov Košického kraja, ktorými sú Arriva Michalovce a eurobus. V autobusoch aj naďalej platia prísne hygienické opatrenia. Každý cestujúci aj vodič autobusu musí mať rúško alebo inú ochranu tváre a nosa.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Počas mesiaca máj nebude v autobusoch prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy zmluvných dopravcov Prešovského a Košického samosprávneho kraja používaná klimatizácia s vnútorným okruhom. Naďalej budú pravidelne vykonávať dezinfekciu autobusov.

O podobe cestovného poriadku budú cestujúci informovaní priamo na označníkoch autobusových zastávok aj na stránkach dopravcov, konkrétne spojenie si môžu vyhľadať TU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)