Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu. Kto na ňu bude mať nárok?

Peniaze, lietadlo
Foto: ilustračné, Gettyimages

Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy.

Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní. Finančný príspevok budú môcť leteckí dopravcovia získať na základe schémy štátnej pomoci schválenej Európskou komisiou.

Kto bude mať nárok na príspevok?

Príspevok môžu dostať leteckí dopravcovia, ktorí sú držiteľmi platnej licencie na vykonávanie obchodnej leteckej dopravy vydanej ministerstvom dopravy.

Ďalšou podmienkou je, že v roku 2020 vykonávali alebo v roku 2021 vykonávajú pravidelnú alebo nepravidelnú obchodnú leteckú dopravu s lietadlami pre 21 a viac cestujúcich a v prípade nákladnej prepravy, vrátane pošty, lietadlami s maximálnou vzletovou hmotnosťou 10-tisíc kilogramov a viac.

Ministerstvo prerozdelí tri milióny eur

Pomoc by mohli získať aj dopravcovia, ktorí vlani prenajímali alebo v tomto roku prenajímajú lietadlo a jeho posádku inému leteckému dopravcovi na vykonávanie obchodnej leteckej dopravy.

Podmienkou získania príspevku tiež je, že leteckí dopravcovia v roku 2020 v pravidelnej a nepravidelnej doprave či v rámci prenájmu lietadla s posádkou, alebo ich ľubovoľnou kombináciou, prepravili menej ako 40 % z počtu prepravených cestujúcich v roku 2019.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR plánuje na pomoc leteckým dopravcom v tomto roku poskytnúť tri milióny eur. Novela zákona nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR