Autoškoly i autobusoví dopravcovia môžu stále získať finančnú pomoc, ministerstvo eviduje len pätinu žiadostí

Autoškola

Prevádzkovatelia autoškôl, medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy a školiacich stredísk na výcvik vodičov profesionálov môžu stále požiadať o pomoc zo schémy pre cestnú dopravu v celkovom objeme 19,4 mil. eur.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) eviduje zatiaľ pätinu z celkového počtu očakávaných žiadostí. Informoval o tom v utorok hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf s tým, že limit na žiadateľa je 200-tisíc eur.

Balík vo výške 19 miliónov eur

Cieľom tzv. schémy minimálnej pomoci de minimis je zmierniť následky pandémie koronavírusu. Ministerstvo dopravy prijaté žiadosti aktuálne spracováva.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Záujemcovia môžu stále požiadať o finančný príspevok zo schémy pomoci. Pripravený máme balík vo výške 19,4 milióna eur, pričom podnikatelia môžu žiadať o pomoc od začiatku pandémie, teda od 1. apríla 2020 do 31. marca 2021,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Schéma pomoci

Oprávneným žiadateľom je subjekt, ktorý eviduje pokles tržieb na úrovni minimálne 30 %, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku, teda pred vypuknutím pandémie. V praxi to znamená, že porovnávať sa bude napríklad august 2020 s augustom 2019 a január 2021 s januárom 2020. Maximálna výška pomoci je do 80 % oprávnených nákladov.

Pri určení výšky finančnej pomoci sa bude refundovaný pokles tržieb porovnávať s celkovým príspevkom stanoveným na technickú základňu daného žiadateľa. Výška finančného príspevku na vozidlo sa odvíja od jeho kategórie a euronormy, pričom platí, že ekologickejšie vozidlá majú vyšší príspevok. Rezort dopravy spustil schému 9. júla 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Rudolf
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR