Popradské letisko sa zapojilo do výskumu COVID-19, prvé vzorky odovzdali cestujúci z Bulharska

11350416_1586178291655079_3622515927995264114_n.jpg
Letisko Poprad - Tatry. Foto: www.facebook.com

Letisko Poprad-Tatry sa zapojilo do spolupráce s vedecko-výskumným tímom z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine. Jeho účelom je zavedenie detekcie koronavírusu SARS-CoV-2 zo slín, vrátane odlíšenia mutácií u cestujúcich prilietajúcich z rôznych krajín.

Ako prvých sa podarilo na dobrovoľnej báze otestovať cestujúcich prichádzajúcich z dovolenky zo Slnečného pobrežia v Bulharsku. Cieľom štúdie je zavedenie neinvazívneho odberu vzoriek, zrýchlenie procesu a pripravenie podkladov pre úspešnú implementáciu metodiky do praxe. Informovala o tom Ruth Maďarová z letiska.

Všetci cestujúci boli negatívni

Dobrovoľne sa na popradskom letisku nechalo otestovať viac ako 30 percent cestujúcich.

„Všetci otestovaní cestujúci, vrátane zamestnancov letiska, mali negatívny výsledok získaný vyšetrením metódou ddPCR aj RT-qPCR zo slín,“ uviedol riaditeľ letiska Peter Dujava. Všetky experimentálne získané výsledky putujú následne do Laboratória pre diagnostiku COVID na spomínanej fakulte.

Testovanie je dobrovoľné

Ďalšiu možnosť bezplatne sa otestovať RT-qPCR a citlivejšou, na Slovensku novo zavádzanou metódou ddPCR zo slín, budú mať prilietajúci z Anglicka. A to obnovenou linkou z londýnskeho Lutonu do Popradu a späť v stredu 4. augusta.

Experimentálne testovanie metódou RT-qPCR a ddPCR (droplet digital PCR) zo slín sa realizuje na dobrovoľnej báze a bezplatne v exteriéri letiska. Deje sa tak priamo pod vedením tímu lekárov a pracovníkov z Ústavu molekulovej biológie a genomiky JLF UK, Martinského centra pre biomedicínu JLF UK a Ústavu mikrobiológie a imunológie JLF UK. Ide o súčasť projektu CovLab.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dujava
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-TatryUniverzita Komenského Martin